Architektura – piękna i... szkodliwa dla przyrody. Czy można to zmienić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Architektura – piękna i... szkodliwa dla przyrody. Czy można to zmienić?
Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody. Jak temu zapobiec? Foto: Shutterstock

Architektura – trwała, użyteczna, piękna i… niezwykle szkodliwa. Przemysł budowlany i użytkowanie budynków odpowiadają za ponad jedną trzecią światowej emisji dwutlenku węgla, jednej z głównych przyczyn zmian klimatu. 

Jak apelują znawcy, miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Rozwiązania tych problemów zostały przedstawione na wystawie "Antropocen" we Wrocławskim Muzeum Architektury.

– Jesteśmy w epoce, w której człowiek wywiera trwały wpływ na planetę. Skutki jego działań są widoczne w skali globu, ale też w warstwach geologicznych. Właśnie w tym kontekście mówimy o architekturze. Powstawanie budynków i ich utylizacja odpowiadają za jedną trzecią światowej produkcji dwutlenku węgla. To on jest główną przyczyną zmian klimatu. Co warto podkreślić, w dużych miastach, takich jak na przykład Warszawa, jest to aż 80 proc. produkcji CO2  wyjaśniał w "Trójce przed południem" Kacper Kępiński, kurator wystawy z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Antropocen

– Wystawa daje nam pole do pokazania wielu, pozytywnych działań. To głównie ich poszukujemy w ekspozycji. Oczywiście przedstawiamy też dane i to, do czego doprowadziliśmy. Pokazujemy, jakim kosztem odbywał się nasz rozwój w ostatnich latach. Nie chcemy jednak pozostawiać widzów z frustracją i poczuciem, że jest źle. Dysponujemy rozwiązaniami stosowanymi od lat w architekturze. Możemy je promować i pokazać, jak nie robić przyrodzie krzywdy. Na wystawie skupiamy się na szukaniu nowej nadziei dla architektury – podsumował. 

Posłuchaj

6:27
Architektura piękna i... szkodliwa dla przyrody. Czy można to zmienić? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Kacper Kępiński (kurator wystawy z Muzeum Architektury we Wrocławiu)
Data emisji: 24.03.2023
Godziny emisji: 10.29

zch

Polecane