Urocze Brno i genialny Jára Cimrman, czyli mniej znane atrakcje Czech

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urocze Brno i genialny Jára Cimrman, czyli mniej znane atrakcje Czech
Plac Wolności, jedna z wizytówek BrnaFoto: shutterstock/Leonid Andronov

Nie tylko Krecik, knedliki i Karel Gott – nieduże Czechy mają wiele do zaoferowania. O nieco mniej znanych czeskich specjalnościach rozmawialiśmy w piątkowym wydaniu "Pory na Trójkę".

Jak twierdzi Jan Blejsz z Czeskiego Centrum w Warszawie, Czechy to kraj, w którym trudno się nie zakochać. – Poczynając od przepięknej przyrody, fantastycznej kultury, literatury na poziomie naprawdę astralnym. Myślę, że Czechy same wchodzą w serce – mówił gość porannej audycji.

Miasto lepsze od Wiednia

Rozmówca Karola Gnata i Radosława Nałęcza jako swoje ulubione czeskie miasto wskazał Brno. Jego zdaniem jest ono wyjątkową mieszanką nowoczesności i historii, biznesu i kultury. – Czasem mówi się o nim jako o przedmieściu Wiednia, ale Wiedeń, moim zdaniem, nie umywa się do Brna. Jest bardziej kameralne, przyjazne, na ludzką skalę – mówił Blejsz.

Ulubionym sportem naszych południowych sąsiadów nie jest piłka nożna, lecz hokej. – Tak jak my mamy Orły Górskiego, tak Czesi mają przepiękną historię Nagano z 1998 roku – mówił Gość "Pory na Trójkę". Przypomnijmy, że właśnie w tym japońskim mieście czeska reprezentacja hokejowa wywalczyła złoty medal olimpijski.

Geniusz znad Wełtawy

W audycji padło też nazwisko Járy Cimrmana, czeskiego bohatera narodowego, który… nigdy nie istniał. Fikcyjną postać geniusza wielu dziedzin życia wymyślono w latach 60. XX wieku z typowo czeskim poczuciem humoru. Miał on być pomysłodawcą m.in. takich przedmiotów codziennego użytku, jak szczotka do czyszczenia krawata, męski nieprzemakalny nocnik podróżny czy kapelusz dla konia. – Wszystkie jego wynalazki były dosyć specyficzne. Co do zasady były genialne, ale miały pewien szkopuł: albo nie działały, albo działały w jakiś przedziwny, absurdalny sposób – opowiadał Jan Blejsz.


Posłuchaj

6:58
Jan Blejsz o mniej znanych atrakcjach Czech (pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol GnatRadosław Nałęcz
Gość: Jan Blejsz (Czeskie Centrum w Warszawie)
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 7.20

kc


Polecane