Trwa prekampania. Szrot w Trójce: możliwy jest październikowy i listopadowy termin wyborów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwa prekampania. Szrot w Trójce: możliwy jest październikowy i listopadowy termin wyborów
Trwa prekampania. Paweł Szrot w radiowej Trójce: możliwy jest październikowy i listopadowy termin wyborówFoto: Trójka/Polskie Radio /Cezary Piwowarski

- Jest tradycją i obyczajem, że wybory mają miejsce w październiku, ale nie jest to wymóg prawny. Może to być jakikolwiek termin w granicach prawnych, także listopadowy - powiedział w Trójce Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta. Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Wojciech Skurkiewicz (PiS), Michał Wójcik (Solidarna Polska), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Robert Biedroń (Nowa Lewica) oraz Hanna Gill-Piątek (poseł niezrzeszona).

***

Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta mówił w Trójce, że prezydent kibicuje polskiej demokracji, uzna każdą decyzję polskich wyborców; będzie także realizował swoją agendę polityczną.

Pytany, czy prawdopodobny termin wyborów, to 15 października, minister w Kancelarii Prezydenta odparł, że jest tradycją i obyczajem, że głosowanie ma miejsce w październiku, ale nie jest to wymóg prawny, w obecnej sytuacji może to być jakikolwiek termin w granicach prawnych, także listopadowy.

Michał Wójcik (Solidarna Polska) odniósł się do planów wspólnej listy opozycji. Jego zdaniem nie ma szans, by powstała, jest kilka miesięcy do wyborów, a opozycja jest na etapie rozmów o spotkaniach w tej sprawie.

Marek Sawicki (PSL) poinformował, że wkrótce dojdzie do porozumienia politycznego z Polską 2050. - Mamy wspólną listę spraw z Polską 2050 […], jestem przekonany, że będzie porozumienie polityczne ws. wspólnego startu do wyborów – mówił. Jak zauważył, PSL uczynił pierwszy krok, by na opozycji list było mniej.

Hanna Gil-Piątek (posłanka niezrzeszona) mówiła, że opozycja ma pozytywny program. Jej zdaniem, by wygrać wybory, potrzebna jest wspólna lista. Zastrzegła, że prawdą jest, iż przy wspólnej liście są mniejsze limity środków na kampanie.

Robert Biedroń z Lewicy zauważył, że wszystkie ugrupowania opozycyjne przyjmują strategie w dobrej wierze, wyraził zdziwienie, że Donald Tusk używa wobec nich mocnych słów.

***

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 r. Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu - czyli termin zarządzenia tegorocznych wyborów upływa 14 sierpnia.

Posłuchaj

52:27
Goście "Śniadania w Trójce" o wyborach, trwającej "prekampanii", środkach z Unii Europejskiej (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca:
 Beata Michniewicz
Goście: 
Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta), Wojciech Skurkiewicz (PiS), Michał Wójcik (Solidarna Polska), Robert Biedroń (Nowa Lewica), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Hanna Gill-Piątek (poseł niezrzeszona)
Data emisji:
25.03.2023
Godzina emisji:
 9.05


Trójka/IAR/PAP/in./

Polecane