Inteligencja to klucz do sukcesów. Dlaczego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inteligencja to klucz do sukcesów. Dlaczego?
Jak inteligencja pomaga nam w życiu? Czy faktycznie jest kluczem do sukcesu? Foto: Shutterstock

Nie zastąpi jej empatia, wytrwałość czy wiedza. Cechy te są konieczne, jednak właściwą rolę pomaga im odegrać właśnie inteligencja. W jaki sposób? – Gościem "Trójki przed południem" był doktor Marcin Rządeczka, kognitywista z Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Testy IQ miały pomóc oceniać, czy uczniowie odstają od średniej. Pomysł pojawił się w szkołach francuskich. Dzięki nie chciano sprawdzić, którzy uczniowie wymagają dodatkowych lekcji. Pierwotnie testy miały wskazywać tych, z pewnymi brakami – wyjaśniał w Trójce doktor Marcin Rządeczka, kognitywista  z Uniwersytetu Marie Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Testy mierzące poziom inteligencji

– Obecnie znamy je jako tety Bineta. Na początku XX wieku zostały zastosowane w edukacji brytyjskiej po to, by identyfikować uczniów szczególnie zdolnych – tłumaczył gość Radiowej Trójki. – Pierwotnie testy były przeznaczone dla młodych ludzi. Ich metodologa była jednak z czasem rozwijana. Tym, co należy pamiętać, jest to, że są to testy, w których mamy określone odchylania standardowe. Co za tym idzie, iloraz inteligencji 70 nie jest dwa razy niższy niż 140  zaznaczył ekspert. 

Posłuchaj

7:40
Inteligencja kluczem do sukcesu? {Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inteligencja wydaje się terminem dotyczącym właściwie nas wszystkich. Okazuje się, że jako cecha umysłu może być różnie rozumiana.  Znawcy podkreślają, że ślady po badania jej poziomu za pomocom testów, do dziś są widoczne w krajach anglosaskich, przede wszystkim w  Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii. To tam przez całe dekady trwała największa fascynacja  pomiarem ludzkiej inteligencji. Jej poziom zapisywano w dokumentach urzędowych, a także w podaniach o pracę. Jak dodają znawcy, tego typu testy, od samego początku budziły jednak wiele wątpliwości. Co dwa lata, w Stanach Zjednoczonych spotykają się psychologowie, którzy starają się jednoznacznie zdefiniować inteligencję. Wciąż jednak ta sztuka się im nie udała.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dMarcin Rządeczka (kognitywista z Uniwersytetu Marie Curie - Skłodowskiej w Lublinie)
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 9.26

zch

Polecane