Dron - mały może coraz więcej...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dron - mały może coraz więcej...
Drony mogą wkrótce okazać się urządzeniami przyszłości. Jakie funkcje spełniają? Foto: Shutterstock

Drony wykorzystywane są do różnych zadań – począwszy od działań stricte wojennych, przez niesienie ludziom codziennej pomocy, aż po tworzenie korytarzy powietrznych, którymi transportowane są przedmioty niezbędne do funkcjonowania placówek medycznych czy prowadzenia akcji ratunkowych.

To rewolucja, którą dzieje się na naszych oczach. Od 2030 roku taksówki lotnicze, mają stać się częścią naszego życia. Jak przekonują znawcy, maszyny mają szansę zająć się m.in. dostarczaniem przesyłek kurierskich. Podobne rozwiązania wprowadzono już w niektórych miastach na terenie Stanów Zjednoczonych. Nad strategią wprowadzenia taksówek lotniczych i uregulowania zasad ich funkcjonowania pracuje również Komisja Europejska, która w tworzącym się sektorze widzi spory potencjał. 

Branża przyszłości? 

Według wyliczeń Komisji sektor jest wart 14,5 miliarda euro. Pracę znajdzie w nim 145 tysięcy osób. Bez odpowiednich regulacji nie będzie jednak można korzystać z nowej formy transportu. Firmy świadczące usługi z wykorzystaniem dronów czekają na ich wprowadzenie. Wzorem dla przepisów w tym zakresie może być system obowiązujący w Polsce. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych lat w przestrzeni powietrznej nad zabudowaniami pojawią się latające pojazdy. 

Urządzenia uniwersalne

Coraz częściej słyszy się o dronach w kontekście ich wszechstronnych możliwości. Należy jednak pamiętać, że to są tylko maszyny, które zbierają dane: potrzebne są systemy, które je przetworzą, przeanalizują oraz człowiek, który ostatecznie wykorzysta uzyskane dane. Służby ratunkowe wykorzystują drony z wielu powodów. Jednym z nich jest praktycznie nieograniczony zasięg urządzeń. Niejednokrotnie drony dostarczały już środki opatrunkowe na miejsce zdarzeń lub pomagały w zlokalizowaniu zaginionych.

Posłuchaj

4:13
Drony - niewielkie urządzania o wielkim znaczeniu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiał: Dariusz Urbanowicz
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 11.29

qch/zch

Polecane