Znacznie uśmiechu - czy zawsze jest dobrze widziany?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znacznie uśmiechu - czy zawsze jest dobrze widziany?
Co na nasz temat mówi uśmiech? Czy jest on wskazany we wszystkich sytuacjach? Foto: Shutterstock

Skraca dystans, rozluźnia atmosferę, pozytywnie oddziałuje w relacjach międzyludzkich. – O uśmiechu mówi się wiele i często zachęca się do jego stosowania. Jednak jak przekonują psychologowie, szeroki uśmiech w niektórych sytuacjach, może mieć skutek odwrotny do oczekiwanego. Dlaczego tak się dzieje? 

– Na temat naszego uśmiechu i postrzegania go, prowadzonych było wiele badań. Na ich podstawie przyjmuje się, że w życiu zawodowym, lepiej uśmiechać się wyłącznie na początku spotkania lub na przykład rozmowy o pracę. Jak dowodzą wyniki, zachowywane przez cały czas szerokiego uśmiechu, nie robi na naszych rozmówcach dobrego wrażenia – mówiła w audycji "Pora na Tróję" Aleksandra Plewka, psycholog. – Zdaniem naukowców, zbyt długo utrzymywany uśmiech może sugerować, że jesteśmy nierzetelni lub że niepoważnie podchodzimy do danego spotkania. Dodatkowo, głównie w przypadku mężczyzn nadal działa ewolucyjnie pierwotny mechanizm, który sugeruje, że jeśli się uśmiechamy i pokazujemy przy tym swoje zęby, to jesteśmy agresywni. Zupełnie tak, jak w świecie zwierząt – wyjaśniała. 

Umiar w uśmiechu

– Nie jest tajemnicą, że pierwsze wrażenie robimy uśmiechem. Może on pomóc w wysłaniu sygnałów o naszej przestępności i przyjaznym nastawieniu. Co jednak ważne, zachowanie niewymodelowanego uśmiechu, którego nie dostosowujemy do sytuacji, czyli na przykład poruszanych tematów, dziwi naszych rozmówców, peszy ich lub co najmniej zastanawia – tłumaczyła gość Programu 3 Polskiego Radia. 

– W sytuacjach oficjalnych lub gdy intensywnie kogoś słuchamy, powaga jest znacznie lepszym wyborem. Neutralność malująca się na naszej twarzy, przez większość nas jest odczytywana bardzo naturalnie – podsumowała psycholog. 

Posłuchaj

5:26
Znacznie uśmiechu - czy zawsze jest dobrze widziany? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Radosław NałęczPiotr Firan
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 8.18

Polecane