Nakaz aresztowania Władimira Putina. Przydacz: nie będzie już mógł spokojnie podróżować po świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Marcin Przydacz powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że wydanie decyzji o aresztowaniu Władimira Putina wiąże się z poważnymi konsekwencjami nie tylko politycznymi, ale także prawnymi. – Rosyjski przywódca nie będzie mógł już spokojnie podróżować po świecie – dodał.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej pełnomocnik ds. dzieci przy prezydencie Federacji Rosyjskiej, Marii Lwowej-Biełowej. Sąd uznał, że są istotne przesłanki ku temu, by uznać ich za odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, deportacje dzieci z zajmowanych przez Rosjan terenów Ukrainy na teren Federacji Rosyjskiej.

Konsekwencje prawne

Marcin Przydacz powiedział w Polskim Radiu, że decyzja Trybunału niesie za sobą poważne konsekwencje dla rosyjskiego przywódcy. - Decyzja o nakazie aresztowania Władimira Putina i jego współpracownicy to nie tylko symboliczne działanie, ale decyzja natury prawnej - powiedział.

- Podróżowanie Władimira Putina będzie mocno ograniczone. Nigdy nie będzie miał pewności, czy w danym państwie nie zostanie zatrzymany - dodał.

Polityk podkreślił także polityczne znaczenie tego nakazu. Rosja prowadzi bardzo intensywną propagandę m.in. w Afryce. Tamtejsi przywódcy być może nie do końca zdają sobie sprawę z rzeczywistej sytuacji i działań Moskwy. Teraz może się to zmienić. - Wielu państwom z Afryki czy Azji będzie teraz łatwiej zrozumieć to, co robi Rosja. Trybunał w Hadze jest szanowaną instytucją, w której zapadają decyzje nie polityczne, ale prawne - powiedział Marcin Przydacz.

Posłuchaj

15:06
Marcin Przydacz m.in. o nakazie aresztowania dla Władimira Putina (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziBeata Michniewicz
Gość: Marcin Przydacz (szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP)
Data emisji: 20.03.2022
Godzina emisji: 8.44

dz

Polecane