Irlandzki taniec – kulturowa wizytówka zielonej wyspy
Dzień Św. Patryka w Irlandii nie może się obyć bez tańców – są one ważnym elementem kultury tego wyjątkowo muzykalnego narodu.
Król Karol III także radzi sobie z tradycyjnym irlandzkim tańcem
Foto: Brian Lawless / PA Images / Forum
Irlandia dała światu takie gwiazdy muzyki, jak Sinead O'Connor, Van Morrison czy zespoły U2 i The Cranberries. Wizytówką tamtejszych miast są liczne puby, w których niemal co wieczór rozbrzmiewa muzyka grana na żywo. Nic więc dziwnego, że Irlandczycy tak ochoczo rwą się do tańca, szczególnie w ich największe święto, jakim jest obchodzony 17 marca Dzień św. Patryka.
Irlandzkie tańce są bardzo różnorodne. – Z jednej strony mamy "buty miękkie", czyli tańce z elementami baletu, z drugiej bardzo popularny i powszechnie znany step. Jeszcze inną odmianą są tańce grupowe ceili, wspaniałe na potańcówki i do wspólnej zabawy – mówiła w Trójce Małgorzata Greś-Cieślak ze szkoły tańca irlandzkiego Setanta.
Dzień św. Patryka jest w Irlandii dniem wolnym od pracy. Odbywają się parady, koncerty i inne wydarzenia, a wszystko, co się da, ma kolor zielony – łącznie z zabarwianym specjalnie na tę okazję piwem. – Muzykę słychać wszędzie dookoła. Irlandczycy to jest bardzo radosny naród i to widać – stwierdziła rozmówczyni Witolda Lazara.
Czytaj też:
- Irlandia znów zjednoczona? "Chcemy referendum jeszcze w tej dekadzie"
- "Frenemy", czyli trudny związek Irlandii z Wielką Brytanią
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Małgorzata Greś-Cieślak (szkoła tańca irlandzkiego Setanta)
Data emisji: 17.03.2023
Godziny emisji: 12.36
kc