Irlandzki taniec – kulturowa wizytówka zielonej wyspy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Irlandzki taniec – kulturowa wizytówka zielonej wyspy
Król Karol III także radzi sobie z tradycyjnym irlandzkim tańcemFoto: Brian Lawless / PA Images / Forum

Dzień Św. Patryka w Irlandii nie może się obyć bez tańców – są one ważnym elementem kultury tego wyjątkowo muzykalnego narodu.

Irlandia dała światu takie gwiazdy muzyki, jak Sinead O'Connor, Van Morrison czy zespoły U2 i The Cranberries. Wizytówką tamtejszych miast są liczne puby, w których niemal co wieczór rozbrzmiewa muzyka grana na żywo. Nic więc dziwnego, że Irlandczycy tak ochoczo rwą się do tańca, szczególnie w ich największe święto, jakim jest obchodzony 17 marca Dzień św. Patryka.

Irlandzkie tańce są bardzo różnorodne. – Z jednej strony mamy "buty miękkie", czyli tańce z elementami baletu, z drugiej bardzo popularny i powszechnie znany step. Jeszcze inną odmianą są tańce grupowe ceili, wspaniałe na potańcówki i do wspólnej zabawy – mówiła w Trójce Małgorzata Greś-Cieślak ze szkoły tańca irlandzkiego Setanta.

Dzień św. Patryka jest w Irlandii dniem wolnym od pracy. Odbywają się parady, koncerty i inne wydarzenia, a wszystko, co się da, ma kolor zielony – łącznie z zabarwianym specjalnie na tę okazję piwem. – Muzykę słychać wszędzie dookoła. Irlandczycy to jest bardzo radosny naród i to widać – stwierdziła rozmówczyni Witolda Lazara.


Posłuchaj

5:06
Irlandzki taniec – kulturowa wizytówka zielonej wyspy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Małgorzata Greś-Cieślak (szkoła tańca irlandzkiego Setanta)
Data emisji: 17.03.2023
Godziny emisji: 12.36

kc

Polecane