Asertywność – broń pozwalająca chronić osobiste granice

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Asertywność – broń pozwalająca chronić osobiste granice
Asertywność to umiejętność stawiania granicFoto: shutterstock/Anetlanda

Asertywność pomaga nam oprzeć się presji wywieranej przez innych ludzi, którzy chcą nas wykorzystać do osiągania własnych celów. Warto ćwiczyć tę umiejętność, aby zachować granice swojej niezależności.

Asertywność to nie jest tylko umiejętność mówienia "nie". – To jest cała postawa, jaką mamy wobec tego, że ludzie o coś nas proszą, w jakiś sposób przesuwają nam granice. Czy jesteśmy w stanie je obronić? Czy mamy na tyle stabilną samoocenę, że nie przeszkadza nam to, że ktoś się na nas obrazi, gdy nie spełnimy jego prośby, lub będzie niezadowolony czy smutny – tłumaczyła w Trójce psycholożka Aleksandra Plewka.

Aby wyćwiczyć się w byciu osobą asertywną, dobrze jest poznać sposoby, jakich używają inni ludzie do wywierania na nas presji do osiągnięcia własnych celów, niekoniecznie zbieżnych z naszymi. Mogą to być zarówno odpowiednio dobrane słowa, jak i sama mowa ciała. Do tej ostatniej zaliczyć można tzw. oczy Shreka, czyli błagalne spojrzenie, mające wzbudzić litość. Innymi metodami mogą być wielokrotne proszenie o tę samą przysługę, mówienie, że chodzi tak naprawdę o bardzo drobną rzecz, przekonywanie rozmówcy, że sam odniesie korzyść, spełniając nasze żądanie, a także powoływanie się na bliską znajomość lub wykorzystywanie własnej pozycji w hierarchii zawodowej.

Co odpycha, a co przyciąga manipulatorów?

Gość audycji "Pora na Trójkę" stwierdziła, że człowiek, który nauczy się bycia asertywnym, automatycznie przestaje być obiektem manipulacji ze strony innych ludzi lub przydarza mu się to znacznie rzadziej. Z drugiej strony są osoby, które wysyłają światu sygnały mówiące o tym, że łatwo je wykorzystać. – Jest w psychologii społecznej trochę badań na temat tego, kogo z tłumu na ulicy poprosimy o pomoc – mówiła Aleksandra Plewka. Może decydować o tym postawa ciała, sposób chodzenia czy zdolność do utrzymywania kontaktu wzrokowego. Manipulatorzy wybierają za swój cel osoby sprawiające wrażenie nieśmiałych, uległych i niezdolnych do odmowy, a także takie, które za wszelką cenę starają się być przez wszystkich lubiane.   

Wywieranie presji może dotyczyć zarówno kwestii materialnych, jak i emocji. – To jest gra, w którą ludzie grają w różnych relacjach: koleżeńskich, przyjacielskich, intymnych, partnerskich – stwierdziła rozmówczyni Karola Gnata i Radosława Nałęcza.


Posłuchaj

9:09
Asertywność – broń pozwalająca bronić osobistych granic (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol GnatRadosław Nałęcz
Gość: Aleksanda Plewka (psycholog)
Data emisji: 16.03.2023
Godzina emisji: 7.10

kc

 

Polecane