"Living in a Ghost Town" – czy piosenka The Rolling Stones jest plagiatem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Living in a Ghost Town" – czy piosenka The Rolling Stones jest plagiatem?
Czy sławny duet autorski Jagger/Richards ukradł piosenkę nieznanemu artyście?Foto: Pic One / ddp images / Forum

Czy zespół The Rolling Stones, nagrywając utwór "Living in a Ghost Town", dopuścił się plagiatu? – Kiedy tego posłuchałem, to uznałem, że coś w tym jest – mówi dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda.

Do sądu w Nowym Orleanie wpłynęła skarga prawników reprezentujących Sergio Garcię Fernandeza. Ten nieznany szerzej artysta, występujący pod pseudonimem Angelslang, twierdzi, że grupa The Rolling Stones w swoim utworze "Living in a Ghost Town" z 2020 roku splagiatowała dwie jego kompozycje: "So Sorry" i "Seed of Gold".

– Szczerze mówiąc, kiedy tego posłuchałem, to uznałem, że coś w tym jest – stwierdził Tomasz Żąda. – Nie wiem, czy to jest plagiat, nie mnie to oceniać, zresztą ocenianie plagiatu to jest bardzo trudna sprawa – dodał dziennikarz muzyczny Polskiego Radia.

źródło: YouTube / The Rolling Stones

Pikanterii sprawie dodaje oświadczenie Fernandeza, który ponoć miał przekazać płyty ze swoimi piosenkami "członkowi najbliższej rodziny Micka Jaggera". Ten z kolei miał podziękować mailowo za przesłane materiały i stwierdzić, że zespół The Rolling Stones mógłby być zainteresowany ich wykorzystaniem.

Tomasz Żąda nie wierzy, że sławni muzycy świadomie użyli tych kompozycji, ignorując prawa ich autora. – Oni są zbyt świadomymi twórcami, żeby czerpali z czegoś, co ktoś im podrzucił – powiedział.

źródło: YouTube / Angelslang Official

Nie jest to jednak pierwszy przypadek w karierze członków The Rolling Stones, kiedy nagrany przez nich utwór został "pożyczony" od innego artysty. Chodzi o ich przebój "Anybody Seen My Baby" z 1997 roku. Jak napisał w swojej autobiografii Keith Richards, jako pierwsza plagiat odkryła jego wnuczka Angela. Gdy gitarzysta włączył w domu płytę z nowym nagraniem, zaczęła śpiewać do jego melodii zupełnie inne słowa. Okazało się, że pochodzą one z piosenki "Constant Craving" k.d. lang, święcącej triumfy na listach przebojów kilka lat wcześniej.  

Choć Jagger i Richards zarzekali się, że nie znali oryginalnej kompozycji, ich prawnicy szybko dogadali się z przedstawicielami kanadyjskiej wokalistki. Została ona dopisana do listy autorów utworu "Anybody Seen My Baby", inkasując zapewne przy okazji sporą kwotę za nieprzekazywanie sprawy na drogę sądową.


Posłuchaj

8:21
Czy Stonesi dopuścili się plagiatu? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Tomasz Żąda (dziennikarz muzyczny Polskiego Radia)
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 12.26

kc

 


Polecane