Dopaść internetowego prześladowcę – trudne, ale wykonalne
2023-03-15, 11:03 | aktualizacja 2023-03-17, 18:03
W sieci nikt nie jest anonimowy, dlatego namierzenie i ukaranie internetowego hejtera lub stalkera jest prawie zawsze możliwe. Niestety, czasem może to wymagać sporej cierpliwości i nakładów finansowych.
Problem internetowego hejtu dotyka zarówno osoby będące na świeczniku, jak i tzw. zwykłych śmiertelników. Prawie 20 procent nastolatków deklaruje, że doświadczyło jakiejś formy prześladowania w sieci. Czasem jest to wyśmiewanie, a czasem karalne groźby. Jakimi motywami kierują się internetowi hejterzy? – Z jednej strony można w ten sposób wyrażać swoją frustrację, a z drugiej realizować poczucie władzy nad daną osobą zza zapewniającej anonimowość tarczy internetu, bo nie jest łatwo ustalić tożsamość takich osób – mówił w Trójce Maciej Gawroński, radca prawny i specjalista w dziedzinie prawa internetowego.
Zdaniem eksperta, prawo wciąż nie jest dostosowane do ścigania ludzi, którzy dopuszczają się podobnych praktyk w przestrzeni wirtualnej. Są jednak dostępne pewne narzędzia, pomagające w ich unieszkodliwieniu. – Mamy sprawę, w której pewna osoba jest znieważana w internecie i są przeciwko niej kierowane agresywne komunikaty na Twitterze. Wystąpiliśmy do sądu, żeby zwolnił serwis z tajemnicy, i sąd wydał takie postanowienie. Nie możemy jednak zmusić wprost Twittera do podania informacji o tej osobie. Są takie narzędzia jak międzynarodowa pomoc prawna, ale są one bardzo powolne i idąc tym torem, moglibyśmy czekać od pół roku do paru lat. Najlepiej mieć tzw. working relations, żeby być bardziej wiarygodnym w tych oczekiwaniach – opowiadał gość "Pory na Trójkę".
Przykłady internetowego prześladowania warto zgłaszać na policję lub do prokuratury. Trzeba jednak liczyć się z tym, że działania nie zostaną podjęte z urzędu i może być konieczność wysupłania funduszy na zatrudnienie prawnika lub prywatnego detektywa. – Trzeba uzbroić się w cierpliwość, tego nie da się załatwić z dnia na dzień – mówił mecenas Gawroński.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Cyberświat rośnie w siłę. Bądźmy w nim bezpieczni
- Ciemna strona internetu. Jakie zagrożenia czyhają na nas w sieci?
Hejt w Internecie - walka z wiatrakami?/Trójka Program 3 Polskiego Radia
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz, Karol Gnat
Gość: Maciej Gawroński (radca prawny, specjalista w dziedzinie prawa internetowego)
Data emisji: 15.03.2023
Godziny emisji: 7.20
kc