Żorro, czyli budynek przyjazny mieszkańcom. Międzynarodowy sukces polskich architektów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żorro, czyli budynek przyjazny mieszkańcom. Międzynarodowy sukces polskich architektów
O nagrodę World Design Awards ubiegają się projektanci z całego świata. W tym roku wyróżnienie przyznano autorom budynku Żorro, który powstaje w ŻorachFoto: Akira Kaelyn/Shutterstock

Nowoczesny budynek wielorodzinny Żorro wygrał prestiżową nagrodę World Design Awards 2022. Powstający w Żorach obiekt został zainspirowany podstawową zasadą kreowania architektury, czyli – polepszania zastanych w danym miejscu i kontekście standardów funkcjonalnych i estetycznych oraz przestrzennych dla przyszłych mieszkańców. – Skupiamy się na tworzeniu możliwie jak najlepszych warunków do życia dla ludzi – mówi projektant budynku Maciej Franta.

W ramach rywalizacji o nagrodę World Design Awards swoje dzieła nadsyłają pracownie projektowe i inwestorzy z całego świata. W zależności od tematyki do zgłoszenia załącza się pakiet odpowiednich informacji, służących dokładniejszemu opisaniu konstrukcji. Nagrody przyznawane są między innymi dla budynków użyteczności publicznej, przestrzeni dla firm oraz obiektów mieszkalnych.

Budynek przyjazny mieszkańcom

Zaprojektowany przez polskich architektów Żorro opiera się na nietuzinkowym podejściu do architektury mieszkaniowej. Jak mówi Maciej Franta, projektant budynku, jest to na pewien sposób krok wstecz. – Po pierwsze koncentrujemy się na człowieku i na tym, żeby architektura odpowiadała na jego potrzeby estetyczne i funkcjonalne – mówi gość Programu 3 Polskiego Radia.

– Skupiamy się na tworzeniu możliwie jak najlepszych warunków do życia dla ludzi, co jest pewnego rodzaju innowacją w tak gigantycznym natłoku inwestycji realizowanych wyłącznie z pobudek finansowych. Koncentracja na fakcie, że chcemy jednak w tym budynku mieszkać, i żeby było tam przyjemnie, była dla nas podstawą. Dlatego też wyposażyliśmy go w różne rozwiązania przyjazne dla przyszłych mieszkańców – podkreśla rozmówca Tomasza Miary.

Najczęściej czytane:

Potężna przestrzeń wewnętrzna

Jako przykład rozwiązania architektonicznego, dzięki któremu Żorro będzie przyjazny mieszkańcom, jego projektant wymienia zapewnienie jak największej przestrzeni wewnętrznej. – To jest taka nasza cecha, że projektujemy obiekty wyposażone w potężną przestrzeń wewnętrzną. Uznajemy, że to odróżnia mieszkanie od domu. Tam zastosowaliśmy rozwiązania dość dużych balkonów, tarasów. Dzięki nim możemy podziwiać okoliczny widok. A ponieważ Żorro jest zlokalizowany na wzniesieniu, widać stamtąd Beskidy – opowiada Maciej Franta.

Wyróżniony budynek jest jeszcze w trakcie realizacji. Według planów prace zostaną zakończone w ciągu najbliższych miesięcy. – Wydaje mi się, że w drugiej połowie roku będziemy mieli ostatnie odbiory. Później zostanie sesja zdjęciowa; będziemy go też pokazywać szerzej już po realizacji – zapowiada architekt. 

Posłuchaj

6:56
Żorro, czyli budynek przyjazny mieszkańcom. Międzynarodowy sukces polskich architektów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Maciej Franta (architekt, projektant budynku Żorro)
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 14.35

qch

Polecane