Wyrwani spod ziemskiego ucisku. Czy kolonizatorzy Marsa stworzą własne prawa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyrwani spod ziemskiego ucisku. Czy kolonizatorzy Marsa stworzą własne prawa?
Na razie - nawet wypoczywając na Księżycu - wszyscy podlegamy ziemskim prawomFoto: shutterstock/Supamotionstock.com

Czy przyszli osadnicy marsjańscy będą podlegać ziemskim paragrafom? A może zechcą wybić się na niepodległość i ustanowią własny kodeks prawny?

Ludzkość stawia coraz śmielsze kroki w przestrzeni kosmicznej, a kolonizacja Księżyca czy Marsa nie jest już tematem wyjętym wyłącznie z powieści gatunku science fiction. Co jednak stanie się, jeśli pewnego dnia taka kosmiczna społeczność na tyle urośnie w siłę, że postanowi wyrwać się spod panowania Ziemian? – Zgodnie z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych będą mieli takie prawo – mówił w Trójce Kamil Muzyka z Towarzystwa Astrobiologicznego.

Gość "Trójki przed południem" wspomniał przy tym o ograniczonej suwerenności mieszkańców obcych planet, przywołując historię bohatera filmu "Gwiezdne wojny", Anakina Skywalkera. Został on wprawdzie przyjęty do Rady Jedi, ale nie nadano mu statusu Mistrza. – Zgodnie z Międzynarodowym Prawem Kosmicznym oni nie mają prawa do żadnego terytorium. To oznacza, że nie mogą decydować nawet o przestrzeni atmosferycznej czy orbitach wokół Marsa. Wszystko, co z tym związane, będą musieli negocjować z Ziemianami.

Precz z dyktaturą ziemskich władców!

W takiej sytuacji konieczne może stać się stworzenie rady rozjemczej w sporach pomiędzy mieszkańcami różnych zakątków kosmosu. – Na razie prawo kosmiczne jest bardzo geocentryczne. Ziemianie decydują o tym, co dzieje się na orbicie, na Księżycu, na Marsie, a nawet na Obłoku Oorta. Na Voyagerze nadal są stosowane prawa Stanów Zjednoczonych – stwierdził rozmówca Witolda Lazara.

Pretekstem do zmian takiego stanu rzeczy może stać się opóźnienie komunikacyjne pomiędzy Ziemią a Marsem, i wynikające z niego potencjalne problemy. – W razie jakiegoś niebezpieczeństwa te osady, szczególnie jeśli będą to już stałe społeczności, będą potrzebowały jak największej autonomii, żeby móc decydować o prawie karnym czy cywilnym. Nagle wyjdzie coś, czego na Ziemi nie przewidziano, i trzeba będzie na szybko coś z tym zrobić – mówił Kamil Muzyka.


Posłuchaj

6:35
Czy kolonizatorzy Marsa stworzą własne prawa? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Kamil Muzyka (Towarzystwo Astrobiologiczne)
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 11.35

kc


Polecane