Program "Pierwsze Mieszkanie". Buda: wdrożenie na poziomie bankowym i oferta dla klienta mają się pojawić 1 lipca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że we wtorek rząd na posiedzeniu zajmie się nowym programem mieszkaniowym. – Rząd chce, by nowe przepisy weszły od 1 lipca – mówił w Programie 3 Polskiego Radia.

Projekt zakłada, że kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich.

Kredyt może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie  osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Dopuszczony będzie natomiast nie większy niż 50-proc. udział w odziedziczonej nieruchomości.


Posłuchaj

14:57
Waldemar Buda: wdrożenie na poziomie bankowym i oferta dla klienta mają się pojawić 1 lipca (Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Banki zainteresowane programem 

Waldemar Buda mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że większość banków wyraża zainteresowanie ofertą.

 Plan jest taki, by jutro Rada Ministrów zajęła się tym programem. On jest gotowy. Później prace parlamentarne, następnie wdrożenie na poziomie bankowym, czyli BGK i wszystkie banki, które będą chciały w tym uczestniczyć, i ostatecznie oferta dla klienta – ma się pojawić 1 lipca – poinformował.

Kwota "bezpiecznego kredytu 2 proc." nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo  jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko  600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). Dopłata będzie stanowić różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Wygaszanie "Mieszkania Plus"

Minister Buda zapowiedział, że nowy program zostanie połączony z dotychczasowym, dotyczącym kredytu bez wkładu własnego. Z kolei program Mieszkanie Plus, zakładający budowę lokali na gruntach Skarbu Państwa, ma być stopniowo wygaszany. Szef resortu rozwoju zapowiedział, że jego łączny dorobek zakończy się na budowie 35 tys. mieszkań.

Minister poinformował też, że w związku z gwałtownie rosnącymi czynszami w niektórych lokalach wybudowanych w ramach wygaszanego programu PFR Nieruchomości postanowił, że opłaty nie będą waloryzowane o wskaźnik inflacji przez trzy lata. Waldemar Buda mówił, że decyzja dotyczy wstecznie opłat od początku tego roku.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziBeata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 13.03.2022
Godzina emisji: 8.45

pp/gs

Polecane