Najsłynniejsza lalka świata – Barbie na wystawie na Górze Przemysła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najsłynniejsza lalka świata – Barbie na wystawie na Górze Przemysła
Niecodzienne oblicza lalki Barbie można oglądać na Zamku Królewskim na Górze Przemysła do końca lipca. Foto: Shutterstock

Barbie skończyła już 64 lata. Mimo lat popularna lalka wciąż sprawia, że serca, szczególnie małych dziewczynek, biją szybciej. W ramach poznańskiej wystawy będzie można zobaczyć kilkadziesiąt lalek Barbie pochodzących ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego.

W Zamku Królewskim na Górze Przemysła będzie można obejrzeć najnowszą wystawę Muzeum Sztuk Użytkowych poświęconą Barbie, najsłynniejszej lalce świata. – Lalka Barbie jest wiecznie młoda. To zabawka, która jest pretekstem, by opowiedzieć historie kobiet amerykańskich i ich wyzwalania się z pewnych konwenansów. Kobiety były w nie wsadzone od wieków. Ta wystawa jest też opowieścią o tym, jak wyglądała rola kobiet w Polsce i w Europie. To też pokazanie, jak te historie były od siebie odmienne  mówiła w Radiowej Trójce Aleksandra Sobocińska z muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. 

Nie tylko historia

Jak podkreślają organizatorzy, wystawa ma też odczarowywać stereotypy na temat lalki Barbie, jako o głupiej blondynki. Jak mówi kurator ekspozycji Aleksandra Podżorska, słynna lalka od samego początku była nowoczesna i samodzielna. – Barbie już na samym początku swojego istnienia zdobyła dyplom szkoły wyższej – podkreślała. Prezentowane eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych. Kilkoma z ich bawiły się dzieci. Wystawa potrwa do końca lipca. 

Barbie 

Jej pełne nazwisko brzmi Barbie Millicent Roberts. Przyszła na świat w stanie Kalifornia w 1959 roku. Od tego czasu miliony dziewczynek na świecie miały przynajmniej jedną lalkę Barbie. Nadąża za modą, dba o figurę i z każdą dekadą jest coraz bardziej wyemancypowana. Była już badaczką dinozaurów, atletką, a nawet astronautką. Na przestrzeni pięćdziesięciu lat zmieniała też wymiary – współczesna lalka Barbie ma mniejszy niż w latach 90. biust i szersze biodra. Niezmienne są tylko marzenia o niej małych dziewczynek. 

Posłuchaj

1:00
Najsłynniejsza lalka świata - Barbie na wystawie na Górze Przemysła (Zapraszamy na weekend/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Aleksandra Sobocińska (muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu)
Data emisji: 10.03.2023
Godzina emisji: 11.43

zch

Polecane