Ukryty w lesie pałac – jak z "Harry'ego Pottera"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukryty w lesie pałac – jak z "Harry'ego Pottera"
W głównej sali znajduje się m.in. ogromny neogotycki kominekFoto: Shutterstock/Shevchenko Andrey

– Pałac myśliwski Promnice bez wątpienia jest najpiękniejszym tego typu obiektem na Górnym Śląsku, jeśli nie w całej Polsce. Bez oznakowania i specjalnych drogowskazów trudno jest trafić do tego położonego głęboko w lesie, nad Jeziorem Paprocańskim, miejsca – przyznaje Marek Gaworski.  

Pałac ten należał dawniej do ulubionych miejsc księżnej Daisy, która przez lata mieszkała w położonym nieopodal zamku w Pszczynie. Jak zapewnia Trójkowy ekspert, gdy i my dotrzemy do pałacu myśliwskiego, to z łatwością zrozumiemy, dlaczego czuła się tam tak doskonale.

Ulubiona rozrywka arystokracji

Pałac został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. – Jego budowę w 1861 roku zainicjował książę pszczyński Hans Heinrich XI Graf von Hochberg, a projektantem był Olivier Pavelt, główny architekt książęcej rodziny. Pałac został zbudowany z myślą o wykorzystywaniu go w czasie polowań w okolicznych lasach, które obfitowały w dziką zwierzynę i ptactwo – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej. Jak dodaje, przed wiekami to polowania właśnie należały do ulubionych rozrywek, zwłaszcza męskiej części arystokracji. 

Przeczytaj także:

Sześć lat po powstaniu budowlę strawił pożar. Od razu przystąpiono do odbudowy, która odbywała się pod kierunkiem tego samego architekta. Można powiedzieć, że obecny kształt, poza niewielkimi zmianami wprowadzonymi na przełomie XIX i XX wieku, został nadany pałacowi właśnie wtedy. 


Posłuchaj

4:05
Pałac myśliwski Promnice – rezydencja zagubiona w lesie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bajkowe wnętrza

Najbardziej zapierającym dech i jednocześnie najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem pałacu jest dwukondygnacyjna sala z wielkim neogotyckim kominkiem, przywodząca na myśl filmy o Harrym Potterze. – Na dole znajdowały się sale dostępne dla biesiadników, a na piętrze, na które prowadziły drewniane, kręte schody, powstały apartamenty gospodarzy i gości oraz gabinet samego księcia. 

To za czasów księżnej Daisy pałac został urządzony w stylu angielskiej wiejskiej posiadłości. – Wnętrza zyskały bogatszy wystrój, nabrały lekkości. Wprowadzono meble z jasnymi obiciami, także ściany zostały pomalowane na jaśniejsze kolory. Później wprowadzono elektryczność i powstała mała winda do transportu potraw – dodaje Marek Gaworski. 

Muzeum Zamkowe właścicielem Zameczku Myśliwskiego Promnice/Muzeum Zamkowe w Pszczynie

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 9.37

gs


Polecane