Marcin Horała: w tym roku ruszą prace budowlane przy CPK, to rekordowe tempo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Utrzymujemy się w harmonogramie zakładającym zbudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego 2,5 raza szybciej niż np. Berlin-Brandenburg. Jak na warunki europejskie jest to czas rekordowy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. - Pierwszy etap prac budowlanych rozpocznie się, wszystko na to wskazuje, na dobrowolnie sprzedanych gruntach - dodał.

- Jesteśmy o krok od rozpoczęcia fizycznych prac budowlanych przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. - To by znaczyło, że utrzymujemy się w harmonogramie zakładającym zbudowanie lotniska 2,5 razy szybciej niż np. Berlin-Brandenburg. Jak na warunki europejskie jest to czas rekordowy - podkreślił. 

- W tym roku rozpoczniemy fizyczne prace budowlane - zadeklarował.

Minimalne wymagane terminy

Gość "Salonu politycznego Trójki" odparł też zarzuty opozycji, że na budowie nic się nie dzieje. - Z perspektywy laika może być tak, że jak nie jest wbita łopata i nie jeżdżą buldożery, to nic się nie dzieje. W dzisiejszych czasach nie tak wyglądają inwestycje. Proces planowania, projektowania, analizy środowiskowe - to, w szczytowym momencie, tysiące ludzi, którzy muszą zbadać całokształt przyrody, roślin, zwierząt, na terenie inwestycji, oddziaływania inwestycji i w czterech porach roku - wskazał.

- To jest tylko jeden z wielu procesów, które trzeba wykonać, żeby przygotować inwestycję. To wszystko idzie prawie po minimalnych terminach dopuszczalnych ustawowo, prawnie, w Unii Europejskiej - zaznaczył. 

Lotnisko na kupionych gruntach

Gość "Salonu politycznego Trójki" przyznał, że wszystko wskazuje na to, że "pierwszy etap budowy CPK rozpocznie się bez wywłaszczeń", na gruntach dobrowolnie sprzedanych państwu w ramach programu dobrowolnych nabyć. To mechanizm pozwalający właścicielom nieruchomości na prowadzenie negocjacji i zawarcie zwykłej umowy kupna-sprzedaży.

- Tutaj możemy oferować 120 proc. wyceny gruntu i 140 proc. wyceny budynków, możemy też zaoferować wartość odtworzeniową bez amortyzacji, czyli za 100-metrowy dom z lat. 50 dostanie się tyle, żeby wybudować sobie współcześnie 100-metrowy dom. To korzystne warunki, ludzie z nich dość lawinowo korzystają - mówił wiceszef resortu polityki regionalnej.

- Zbliżamy się do 500 hektarów kupionych i mniej więcej drugie tyle jest uzgodnione. Pierwszy etap lotniska to 2100 hektarów. Pierwszy etap prac budowlanych rozpocznie się, wszystko na to wskazuje, bez wywłaszczeń, na dobrowolnie sprzedanych gruntach - stwierdził Marcin Horała.

Czytaj także:

Posłuchaj

15:12
Marcin Horała: mieścimy się w harmonogramie prac nad CPK, to rekordowe tempo ("Salon polityczny Trójki"/ PR3)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Horała (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 7.03.2023
Godzina emisji: 8.45


Trojka/ mbl/gs

Polecane