Andrzej Pągowski: Wszyscy myślą o wolności jako o czymś pozytywnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Pągowski: Wszyscy myślą o wolności jako o czymś pozytywnym
Andrzej Pągowski Foto: FOTON/PAP

– Wolność każdemu kojarzy się z czymś pozytywnym – mówi Andrzej Pągowski. Wolnościowe symbole ma zaprojektowany przez artystę plakat jubileuszowej edycji Orłów, nagród polskiej branży filmowej.

Polska Akademia Filmowa przyznała w tym roku Orły już po raz 25. Począwszy od 2015 roku, nagrodom towarzyszą plakaty autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich fachowców w tej dziedzinie, Andrzeja Pągowskiego. Tegoroczny projekt ma w sobie motywy wolnościowe, co nawiązuje do wojny toczącej się od ponad roku na Ukrainie. – Myślę, że to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, jest pewnego rodzaju testem dla nas wszystkich i dla całego świata. Wszyscy myślą o wolności jako o czymś pozytywnym, choć każdy ma w sobie tę wolność innego koloru – mówił gość Trójki.

Pągowski zwrócił uwagę na możliwości, jakie daje artyście plakat filmowy. – Dziś w plakacie filmowym można powiedzieć o wielu rzeczach: o prawach kobiet, o prawach ludzi, którzy są w jakiś sposób poniżani, o sytuacjach międzyludzkich. Ale tylko w plakacie artystycznym, bo w komercyjnym nie ma na to miejsca.  

Zdaniem Pągowskiego tego typu dzieło nie powinno odwoływać się wprost do fabuły promowanego filmu, ale raczej być rodzajem intelektualnej gry z widzem. Artysta podzielił się radą, jakiej udzielił mu przed laty jego przyjaciel i mentor Franciszek Starowieyski. – Jeśli chcesz, żeby plakat pozostał w ludziach i żeby był zauważony, to musisz go zaprojektować tak, że ktoś, kto go zobaczy na ulicy, powie: "O!", zainteresuje się nim i pójdzie do kina. Natomiast wychodząc z filmu, musi powiedzieć: "Aha", czyli zrozumieć tę twoją zabawę.


Posłuchaj

7:19
Andrzej Pągowski: Wszyscy myślą o wolności jako o czymś pozytywnym (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Andrzej Pągowski (grafik, plakacista)
Data emisji: 6.03.2023
Godzina emisji: 12.43

kc

 


Polecane