Tajemnica gdańskiego Żurawia – kamień pamiętający XVII-wieczną powódź
2023-03-06, 16:03 | aktualizacja 2023-03-07, 07:03
Ma niecałe pół metra długości i ponad 370 lat – w Gdańsku odnaleziono najstarszy kamień wodny, pamiętający powódź z połowy XVII wieku. Za rok będzie można oglądać go na wystawie w Żurawiu.
Podczas renowacji zabytkowego gdańskiego Żurawia natrafiono na solidny kawałek olandzkiego wapienia. Jest koloru piaskowo-szarego, ma ok. 48 cm długości, 14 cm szerokości i wygrawerowaną inskrypcję mówiącą, że do umieszczonej na nim linii sięgała woda podczas powodzi, która nawiedziła miasto wiosną 1651 roku.
Wiadomo, że wapień, z którego wykonano kamień, pochodził z jednej ze szwedzkich wysp: Olandii lub Gotlandii. Specjaliści próbują ustalić, w jaki sposób kamień znalazł się w pobliżu fundamentów przy zachodniej elewacji zabytkowego budynku. – Nie mamy stuprocentowej pewności, że on kiedykolwiek był zamontowany na ścianie Żurawia, tak jak to widzimy na niektórych budynkach w Gdańsku – mówił w Trójce Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego. – Nie mamy żadnych przekazów, zdjęć czy rycin, które by wskazywały, że kiedykolwiek na Żurawiu był taki kamień.
Jedna z hipotez mówi, że kamień mógł znaleźć się w sąsiedztwie Żurawia po II wojnie światowej, gdy miasto podnosiło się z ruin. Możliwe, że dostał się tam wraz z innym gruzem, by zasypać otwór powstały po wybuchu bomby.
Obecnie znalezisko przechowywane jest w gdańskim Ośrodku Kultury Morskiej. Od wiosny 2024 roku kamień będzie można oglądać na wystawie przygotowywanej wewnątrz Żurawia, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Gdańska.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Rzymski Neptun, kaszubski Krësztof, dla nas jedna z najpiękniejszych fontann w Polsce
- Dwór Artusa. Dom spotkań rycerstwa, giełda i doskonała piwiarnia
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Anna Rębas
Data emisji: 6.03.2023
Godzina emisji: 14.15
kc