Banknoty: trzymane w portfelu niedoceniane, choć wartościowe, dzieła sztuki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Banknoty: trzymane w portfelu niedoceniane, choć wartościowe, dzieła sztuki
Zaprojektowanie banknotu to żmudny procesFoto: Shutterstock

Kiedyś mieliśmy je w ręku nawet kilka razy dziennie. Dzisiaj, w dobie coraz bardziej rozpowszechnionej płatności elektronicznej, bierzemy je do ręki rzadziej. Banknoty. Niegdyś papierowe, mają różne kolory, rozmiary, a przede wszystkim – wartość. Także artystyczną, bo są to, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, dzieła sztuki.

  • Projektowanie banknotów to żmudny i bardzo trudny proces. Na dodatek niegwarantujący sukcesu, czyli w tym wypadku ostatecznej akceptacji zamawiającego
  • Za jedne z najpiękniejszych i najbardziej nowoczesnych banknotów na świecie uważane są franki szwajcarskie

Ważne, żeby ludzie nie odrzucili

Projektowanie banknotów nie jest procesem pozbawionym reguł i ograniczeń. Artysta grafik np. otrzymuje przecież "płótno" o określonym z góry rozmiarze. – Dostaje się temat: ustala go bank, np. Kościuszko, i trzeba znaleźć sposób namalowania portretu. Na odwrotnej stronie trzeba znaleźć elementy, które by pasowały do głównego bohatera – wyliczał w archiwalnej wypowiedzi nieżyjący już Andrzej Heidrich, projektant banknotów, m.in. serii "Królowie i książęta Polski", będących do dzisiaj w obiegu. – No i to wszystko trzeba zakomponować – tłumaczył.

– Ważne jest, żeby ludzie tego nie odrzucili. Nie, żeby się zachwycali, ale właśnie nie odrzucili. Jeżeli banknot wchodzi do obiegu i nie ma jakichś gwałtownych sprzeciwów, to jestem zadowolony – zapewniał polski grafik, który tworzył także znaczki pocztowe.

Franki szwajcarskie: piękne i nowoczesne

Niegdyś projekty banknotów rysowano na papierze, dzisiaj tworzy się je za pomocą programów komputerowych. Chociaż w Polsce stosunek do szwajcarskich franków może być ambiwalentny, w świecie finansów jest to waluta ceniona za stabilność, a wśród artystów grafików banknoty są podziwiane za najwyższy poziom wykonania.

– Szwajcarskie banknoty to piękno i najnowsza technologia w jednym. W centrum wyróżnionych banknotów o nominałach 10 i 50 franków można zobaczyć ważne dla Szwajcarów symbole. Co ciekawe, banknot można też zeskanować za pomocą specjalnej aplikacji i te symbole stają się wtedy trójwymiarowe – mówi Kevin Warfel z Międzynarodowego Towarzystwa Banknotów. – Poza tym banknoty są hybrydowo-polimerowe, a to obecnie jest ważne. Zastosowane są w nich także najnowsze technologie zabezpieczeń. Łączenie najnowszych technologii oraz tradycyjnych wartości to cechy, które obecnie symbolizują dobry projekt – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:39
undefined
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 6.03.2023
Godzina emisji: 12.15

pr

Polecane