Afrykańskie safari. Jak zrozumieć język zwierząt?
2023-03-06, 14:03 | aktualizacja 2023-03-06, 14:03
– Jeżeli słoń kręci głową, macha uszami i porykuje, to może oznaczać, że jest zaniepokojony, rozzłoszczony i może z tych emocji nawet przewrócić samochód. Przy takim zdenerwowanym zwierzęciu nie należy prowadzić obserwacji – mówiła w "Zagadkowej niedzieli" Anna Olej-Kobus, dziennikarka, podróżniczka, fotograf.
Anna Olej-Kobus, opowiadając o spotkaniach z dzikimi zwierzętami, zwracała uwagę, jak są to skomplikowane istoty. – Zwierzęta mają różne osobowości, własne pomysły, związki, relacje, rodziny; przyjaźnią się lub wręcz odwrotnie – nie lubią się. To są takie istoty jak my – podkreśla założycielka fundacji zajmującej się edukacją ekologiczną.
Jak rozmawiają słonie?
Rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk opowiadała o sposobach komunikowania się m.in. słoni i lampartów. – Słonie robią taki trochę gulgot, kiedy są spokojne, zrelaksowane. Trochę na zasadzie powiedzenia do reszty zwierzaków w stadzie: "wszystko w porządku, miły dzień, słonko świeci, na tym drzewie jest tyle dobrych liści". Porykiwania mogą świadczyć o tym, że słoń jest trochę zaniepokojony – wyjaśnia gość Trójki, dodając, że ludzie od lat studiują mowę zwierząt. – Możemy się nauczyć trochę ją rozpoznawać. Są badacze, którzy poświęcają temu życie, tworzą nawet słowniki – mówiła.
Posłuchaj
Komunikacja zwierząt, choć jest mocno inna od ludzkiej, często odbywa się na duże odległości. Hieny potrafią usłyszeć nawoływania swoich pobratymców nawet z odległości 30 kilometrów.
Samo szczęście, czyli odpoczynek hipopotamów w rzece Luangwa (Zambia)/Anna Olej-Kobus / AfrykAnka
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 5.03.2023
Godzina emisji: 9.10
gs