Wychodzenie poza ramy. Przed nami kolejna edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wychodzenie poza ramy. Przed nami kolejna edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Hasło 29. edycji Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych brzmi "Wojna, kobieta, teatr"Foto: PAP/Roman Zawistowski

Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Organizowane co roku przez łódzki Teatr Powszechny wydarzenie rozpocznie się 4 marca i potrwa do 2 kwietnia. Hasło tegorocznej odsłony imprezy brzmi "Wojna, kobieta, teatr". – Festiwal zawsze jest platformą do wymiany myśli – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna wydarzenia.

Choć w nazwie wydarzenia znalazły się sztuki nieprzyjemne, to takowe jednak nie istnieją. Tak twierdzi Ewa Pilawska, dyrektorka artystyczna festiwalu oraz kierowniczka łódzkiego Teatru Powszechnego. – Wszystkie sztuki są absolutnie przyjemne. Na początku festiwalu korzystaliśmy z podziału Bernarda Shawa. Był on prześmiewcą i podzielił sztuki na przyjemne i nieprzyjemne – mówi gość "Trójki do trzeciej". – Początkowo, do 2003 roku, byliśmy festiwalem wyłącznie przyjemnym. W przewadze były spektakle nieskomplikowane. Nie były one bezwartościowe, ale na przykład proste w montażu – opowiada dyrektorka festiwalu.

Sięgnięcie po trzon "nieprzyjemne" umożliwiło organizatorom wydarzenia odejście od banału. – Chciałam zapraszać spektakle z tematami kłopotliwymi, stawiające pytania. (...) Ten festiwal daje nam ogromne skrzydła: po pierwsze, nie jest on zawężony w jakiejś wąskiej tematyce. Jego drugą siłą jest nasze jury, którym od początku jest publiczność – podkreśla gość Programu 3 Polskiego Radia.

Najczęściej czytane:

Platforma wymiany myśli

Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi "Wojna, kobieta, teatr". Jak mówi gość "Trójki do trzeciej", motyw przewodni wydarzenia ma nie tylko spinać repertuar imprezy. – Festiwal zawsze jest platformą do wymiany myśli nie tylko na temat kondycji współczesnego teatru, ale też tego, co obecnie pulsuje w świecie – wyjaśnia Ewa Pilawska. – To, co pulsuje w świecie, jest w twórcach i w naturalny sposób przenosi się na wszystkie dziedziny sztuki. Teatr jest szczególnie wrażliwy i reagujący – opowiada rozmówczyni Michała Żołądkowskiego.

W programie festiwalu znalazło się wiele spektakli teatralnych – między innymi Krystyny Jandy, Anny Wieczur, Jana Klaty, Piotra Cieplaka, Mai Kleczewskiej i Krystiana Lupy. Nie zabraknie też wystaw, spotkań autorskich oraz premier książek. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia swoją premierę będzie miała m.in. książka "Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner" poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych.


Posłuchaj

9:51
Wychodzenie poza ramy. Przed nami kolejna edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Ewa Pilawska (dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Przyjemnej i Nieprzyjemnej)
Data emisji: 2.03.2023
Godzina emisji: 14.15

qch

Polecane