Chopin wiecznie żywy. O śladach twórczości polskiego kompozytora wokół nas
Mija 213. rocznica urodzin Fryderyka Chopina – jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów, którego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki. Ślady Fryderyka Chopina są obecne wokół nas nie tylko w nazwach instytucji, ale też między innymi we współczesnych utworach.
Twórczość Fryderyka Chopina wciąż stanowi inspirację dla muzyków
Foto: Mateusz Kuca/Shutterstock
Po śmierci Fryderyka Chopina poeta Cyprian Kamil Norwid napisał o nim: "Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". O geniuszu jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów pamiętamy do dziś; w wielu polskich miastach znajdziemy instytucje jego imienia, bądź poświęcone mu pamiątkowe obiekty.
O Fryderyku Chopinie nie zapominają również uczniowie i personel warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 303, która nosi jego imię. – Każdy uczeń naszej szkoły, gdybyśmy zapytali, kim był Chopin, na pewno może powiedzieć o nim kilka słów – zapewnia Anna Szczepańska, wicedyrektorka szkoły. – Mieliśmy już kiermasz charytatywny. Przed nami konkurs plastyczny "Namaluj portret Chopina" i konkurs wiedzy o kompozytorze – wyjaśnia rozmówczyni Józefa Niewiarowskiego.
Najczęściej czytane:
- Fryderyk Chopin – najsłynniejszy kuracjusz Dusznik-Zdroju
- Fryderyk Chopin. Muzyczny geniusz, wirtuoz fortepianu
Twórczość wiecznie żywa
Poza instytucjami i miejscami pamięci twórczość Chopina na stałe zapisała się również w kanonach muzyki. Jak ocenia Aleksander Laskowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, polski kompozytor "istnieje głównie poprzez muzykę". – Muzyka Chopina jako pewna idea inspiruje różne środowiska artystyczne poprzez nastrój, harmonię, tematy i przez swój charakter – wymienia ekspert.
Rozmówca Józefa Niewiarowskiego przyznaje, że spotkał się z utworami z różnych gatunków, opartymi na dziełach polskiego kompozytora. – Słyszałem heavy metal na bazie Chopina i bardzo dużo dobrego jazzu inspirowanego Chopinem. Niekoniecznie były to jego utwory, a wykorzystywały jedynie pewne wątki harmoniczne z jego twórczości – wyjaśnia Aleksander Laskowski. – Mamy też rozmaite przejawy miłości do Chopina ze strony muzyków rozrywkowych. Myślę, że to świetnie: z jednej strony geniusz Chopina pozostaje nietknięty, a z drugiej strony pozwala nieść jego słowo do ludzi, którzy nie mają ochoty na recital fortepianowy – ocenia przedstawiciel instytutu.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 1.03.2023
Godziny emisji: 17.17
qch