Fryderyk Chopin – najsłynniejszy kuracjusz Dusznik-Zdroju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fryderyk Chopin – najsłynniejszy kuracjusz Dusznik-Zdroju
Dworek Chopina w Dusznikach-ZdrojuFoto: PAP/Alamy

W Dusznikach z gruźlicy leczył się Fryderyk Chopin. Do dziś w mieście można oglądać pamiątki po genialnym kompozytorze, a każdego lata odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Fryderyk Chopin przybył do Bad Reinerz (jak dawniej nazywały się Duszniki) w 1826 roku. Geniusz fortepianu leczył się w tutejszym uzdrowisku z gruźlicy. – Był tu co najmniej miesiąc, zażywał kąpieli, spacerował po okolicy, rozmawiał z mieszkańcami, codziennie ćwiczył grę na fortepianie – opowiadał w Trójce Mariusz Fituch z Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich.

W Dusznikach Chopin dał co najmniej jeden koncert charytatywny. Był to zarazem jego pierwszy zagraniczny występ w życiu. Koncert związany był z wypadkiem w hucie żelaza w Dolinie Strążyckiej, a na widowni znalazły się dzieci osierocone w wyniku tej katastrofy. Występ odbył się w budynku, który dziś nazywa się Dworkiem Chopina. Sam artysta zatrzymał się w oddalonym około stu metrów, dziś już nieistniejącym domu.

     >>> "Zapraszamy na weekend" z Zieleńca [POSŁUCHAJ] <<<

Pozostałością po pobycie kompozytora w Dusznikach jest Pieniawa Chopina – ujęcie wody zdrojowej, z którego można korzystać do dziś przez całą dobę. Od 1946 roku w mieście organizowany jest też Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, najstarszy, nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie.

W tegorocznej edycji, rozpoczynającej się zgodnie z tradycją w pierwszy piątek sierpnia, wezmą udział tak znakomici pianiści, jak Amerykanka Kate Liu czy Jakub Kuszlik, najlepszy Polak na ostatnim Konkursie Chopinowskim w Warszawie.


Posłuchaj

5:50
Mariusz Fituch o śladach Chopina w Dusznikach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 27.01.2023
Godziny emisji: 11.25

kc

 


Polecane