Mozaika odsłonięta po latach. Niezwykłe odkrycie na dworcu w Rzeszowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mozaika odsłonięta po latach. Niezwykłe odkrycie na dworcu w Rzeszowie
Podczas prac remontowo-budowlanych w budynku dworca PKP w Rzeszowie odkryto kamienną mozaikę z lat 60. XX wiekuFoto: Darek Delmanowicz/PAP

Podczas prac remontowo-budowlanych w budynku dworca PKP w Rzeszowie odkryto mozaikę z lat 60. XX wieku. Wykonana z kamienia odsłonięta dekoracja ścienna jest najcenniejszym, zachowanym w całości, elementem wnętrza dworca z okresu modernizmu. Zachowana mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną, organiczną z elementami informel.

Rzeszowski dworzec kolejowy został wybudowany w 1858 roku. Obiekt uległ zniszczeniu dwukrotnie – w trakcie I i II wojny światowej. Odsłonięta na dworcu mozaika powstała w trakcie rozpoczętego w latach 50. XX w. gruntownego remontu budynku. Dekoracja ścienna zdobi dawną salę restauracyjną. – To był w Polsce czas modernizmu. Przejawiał się on głównie w architekturze, jednak jego dopełnieniem były formy plastyczne – wyjaśnia konserwator zabytków Elżbieta Wiącek–Lach.

– Przede wszystkim sztuka miała być funkcjonalna, ekonomiczna, ale również estetyczna – mówi gość "Trójki do trzeciej". – W tym czasie opracowywano techniki, które były szeroko dostępne, proste w realizacji oraz wielobarwne i efektowne. Mamy dużo przykładów pięknych mozaik z tego okresu, z czego niestety większość została zniszczona w latach 90. i późniejszych – dodaje rozmówczyni Tomasza Miary.

Odnaleziona na rzeszowskim dworcu mozaika jest wyjątkowa między innymi ze względu na sposób jej wykonania. Do jej produkcji wykonano nietypowe materiały. – Zastosowano tutaj zabiegi, dzięki którym odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z ceramiką. Tak naprawdę jest to połączenie polichromowanego reliefu w tynku i elementów mozaiki. Zamiast kostek ceramicznych artyści wykorzystali ogólnie dostępne kamienie – opowiada Elżbieta Wiącek–Lach.

Najczęściej czytane:

Przywrócenie dawnego blasku

Według planów mozaika zostanie poddana konserwacji technicznej i estetycznej. Ma to służyć zahamowaniu procesu destrukcji oraz przywróceniu jej pierwotnych walorów estetycznych. – Założeniem przebudowy dworca PKP w Rzeszowie jest przywrócenie mu charakteru modernistycznego. Dlatego na pewno mozaika zostanie najpierw poddana pracom konserwatorskim, a później wyeksponowana – zapowiada konserwatorka zabytków.

Jak mówi Elżbieta Wiącek–Lach, prace remontowe mają zakończyć się w 2024 roku. – Wtedy budynek dworca przejdzie gruntowną modernizację – wyjaśnia rozmówczyni Tomasza Miary.

Posłuchaj

4:32
Mozaika odsłonięta po latach. Niezwykłe odkrycie na dworcu w Rzeszowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Gość: Elżbieta Wiącek–Lach (konserwator zabytków)
Data emisji: 01.03.2023
Godzina emisji: 14.34

qch

Polecane