Wielkie dzieła Mikołaja Kopernika na wystawie w Toruniu
2023-02-28, 19:02 | aktualizacja 2023-03-01, 08:03
"Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus" – taki tytuł nosi wystawa otwarta w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu w przeddzień 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Można na niej oglądać m.in. dwa pierwsze wydania dzieła "O obrotach sfer niebieskich" oraz książki, z których uczył się słynny astronom.
Najsłynniejsza praca Mikołaja Kopernika, "De revolutionibus orbium coelestium", została wydana po raz pierwszy w Norymberdze w 1543 roku w 500 egzemplarzach, z czego do dziś zachowało się ok. 280. Zdecydowana większość z nich znajduje się w Europie, ale niektóre są też w Ameryce, Australii czy Azji. W Toruniu na co dzień przechowywane są dwa egzemplarze – jeden w Książnicy Kopernikańskiej, a drugi w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Na prezentowanej od drugiej połowy lutego wystawie w toruńskim ratuszu można oglądać także woluminy z wydań z Bazylei (1566) oraz Amsterdamu (1617). Są tam także pokazane dwa inne dzieła Kopernika: "Narratio prima" i "Traktat o trójkątach trygonometrycznych", wypożyczony z muzeum we Fromborku.
Ciekawą częścią wystawy są publikacje, z których wiedzę czerpał słynny astronom. – Pokazujemy zwiedzającym książki, z których korzystał Kopernik, gdy przygotowywał "De revolutionibus orbium coelestium", czy też w ogóle uczył się astronomii, studiował pisma swoich poprzedników, przede wszystkim starożytnych mistrzów, takich jak Ptolemeusz – mówił w Trójce Michał Kłosiński, kustosz Domu Mikołaja Kopernika.
Wystawa w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu będzie czynna do 7 maja.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny
- Jaki byłby świat bez wiedzy, którą zostawił Mikołaj Kopernik?
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Michał Kłosiński (kustosz Domu Mikołaja Kopernika)
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 14.37
kc