Pamiątki po gwiazdach muzyki za miliony dolarów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pamiątki po gwiazdach muzyki za miliony dolarów
Rolls-Royce Johna Lennona to jedna z najcenniejszych pamiątek po gwiazdach muzykiFoto: shutterstock/pr2is

Gitara, fortepian czy kurtka warte miliony dolarów? To możliwe, jeśli te przedmioty były niegdyś własnością legend muzyki popularnej.

Kolekcjonowanie pamiątek po gwiazdach muzyki może być całkiem dobrym pomysłem na inwestowanie w trudnych czasach. Niektóre z takich gadżetów potrafią bowiem po latach osiągać na aukcjach naprawdę kosmiczne ceny. Przykładowo elektryczna gitara Fender Stratocater z kolekcji Davida Gilmoura w 2019 roku została zlicytowana za ponad 3 miliony dolarów, co czyni ją najdroższym tego typu instrumentem na świecie. Były gitarzysta grupy Pink Floyd zdecydował się sprzedać swoje gitary, by zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczyć na walkę z globalnym ociepleniem.

Lennon w cenie

Ponad 2 miliony dolarów trzeba było wyłożyć na zakup Rolls-Royce'a będącego niegdyś własnością Johna Lennona. Auto łatwo rozpoznać, jest bowiem jaskrawożółtego koloru i ma na karoserii wymalowane fantazyjne, psychodeliczne wzory. Nie ma jednak sensu rozglądać się za nim po ulicach, bo od połowy lat 80. stoi w kanadyjskim muzeum Royal B.C., które nabyło go na aukcji.  

W muzeum zespołu The Beatles w Liverpoolu można natomiast podziwiać biały fortepian marki Steinway & Sons, na którym Lennon nagrał m.in. słynną piosenkę "Imagine". W 2000 roku instrument został wystawiony na licytację, której zwycięzcą został inny gwiazdor popkultury, George Michael. Wokalista wysupłał ze swej kieszeni ok. 2 milionów dolarów, po czym przekazał fortepian do muzeum, gdzie mogą mu się z bliska przyjrzeć wszyscy fani legendarnej grupy.

Cenne odzienie z dreszczowca

Za najdroższe ubranie pozostawione przez muzyka uchodzi kurtka Michaela Jacksona, w której Król Popu wystąpił w teledysku do piosenki "Thriller". W 2011 roku pewien biznesmen z Teksasu zakupił tę pamiątkę na aukcji za grubo ponad milion dolarów. Na co dzień trzyma ją w swej domowej kolekcji, ale obecnie kurtkę można zobaczyć w muzeum Rock and Roll Hall of Fame w stanie Ohio, które wypożyczyło ją od fana na kilka miesięcy.


Posłuchaj

4:36
Pamiątki po gwiazdach muzyki za miliony dolarów
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 12.15

kc

Polecane