Walka z bezsennością, czyli jak spać, by się wyspać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z bezsennością, czyli jak spać, by się wyspać?
Czy odpowiednia ilość snu wpływa na naszą kreatywność i koncentrację?Foto: Shutterstock/Damir Khabirov

Bezsenność to zmora naszych czasów. Czasów wypełnionych pędem życia, stresem oraz nagminnym brakiem ruchu i świeżego powietrza. Tymczasem sen jest ludziom niezbędny do życia: dzięki niemu organizm wypoczywa i nabiera sił. Jednak jego mechanizmy wciąż stanowią dla naukowców zagadkę.

  • Według naukowców sny są odbiciem naszych emocji nagromadzonych w ciągu dnia
  • Najczęstszymi przyczynami bezsenności są długotrwały stres, pośpiech, brak ruchu

Bezpieczne przeżywanie emocji

– O śnie nie wiemy mnóstwo. W ogóle na temat psychiki niewiele wiemy. Śnimy o tym, co czujemy, co nas czasami trapi, ale jest to mimo wszystko bezpieczne przeżywanie emocji, które towarzyszą nam na co dzień – tłumaczy prof. Napoleon Baszkiewicz z Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – To są czasami prorocze sny: "Ojej, coś tam śnię o wojnie". Ale to jest naturalne: mamy to w głowie, mamy to w emocjach. I tak naprawdę to, co mamy w emocjach, często wyrażamy w czasie snu – wskazuje.

Wyrzuć zegary z sypialni!

Jakie by nie były nasze sny, o sen trzeba zadbać. A jeśli coś idzie nie po naszej myśli – zachować spokój. – Nic na siłę: sen nie znosi przemocy – mówi Wojciech Jernajczyk, psychiatra zajmujący się snem z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – Im gorzej śpię, tym bardziej się tą bezsennością martwię. Im bardziej się tą bezsennością martwię, tym gorzej śpię – potwierdza dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Pierwszym błędem jest długie leżenie w łóżku: im bardziej walczę, tym bardziej ta bezsenność się utrwala. Kolejna rada: wyrzuć zegary z sypialni! – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:23
Jak pozbyć się problemów ze snem? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol GnatRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 28.02.2023
Godzina emisji: 7.19

pr

Polecane