Orkiestra Polskiego Radia na święcie muzyki żydowskiej z ukraińskimi akcentami w POLIN

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orkiestra Polskiego Radia na święcie muzyki żydowskiej z ukraińskimi akcentami w POLIN
David Krakauer zagra na festiwalu Muzeum POLINFoto: PAP/Tomasz Gzell

Po dwuletniej, przymusowej przerwie na mapę wydarzeń kulturalnych stolicy powraca festiwal muzyczny organizowany przez Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja, wzbogacona o ukraińskie wątki, odbędzie się w dniach 24–26 lutego.

Doroczny POLIN Music Festival to trzydniowe święto muzyki, a zarazem jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest nazywany "festiwalem dialogu", czego znaczenie wytłumaczył w Trójce Kajetan Prochyra. – Chcemy pokazywać muzykę żydowską w relacji. Chcemy zadawać pytanie, co to jest muzyka żydowska? Co to znaczy dla współczesnych kompozytorów, że są Żydami? Albo że nie są Żydami, ale interesują się żydowską historią i doświadczeniem – mówił kierownik sceny muzycznej POLIN.

W tym roku w programie festiwalowym znajdzie się sporo wątków ukraińskich. Pierwszy z nich pojawi się już w piątek, gdy zabrzmi utwór "Miasto Marii", skomponowany w 2020 roku przez ukraińskiego kompozytora Zoltana Almashiego i dedykowany miastu Mariupol. Wykona go Orkiestra Sinfonia Varsovia, którą poprowadzi Margaryta Grynyvetska, dyrygentka mająca w dorobku pracę w operach w Odessie i we Lwowie.

W tym samym dniu będzie można usłyszeć również koncert Davida Krakauera, stworzony przez wybitnego amerykańskiego klarnecistę w okresie pandemii.

Dziesięć płyt na sobotę

Goście sobotnich koncertów będą mieli okazję do uzupełnienia swych kolekcji płytowych. Do kupienia będzie bowiem siedmiopłytowy boks z utworami Mieczysława Wajnberga. Ten urodzony w Warszawie kompozytor żydowskiego pochodzenia po wybuchu II wojny światowej uciekł na Wschód. Całe dorosłe życie mieszkał w Związku Radzieckim, a zasłynął m.in. z utworów na kwartet smyczkowy, które na festiwalu POLIN zagra Kwartet Śląski.

Z trzech płyt składa się natomiast boks z kompozycjami trzech chasydzkich klanów, wykonywanymi przez trio Bastarda. – To jeden z najlepszych polskich zespołów w ogóle. Oni łączą muzykę improwizowaną z kameralistyką, muzykę współczesną z muzyką dawną, i robią to w bardzo wyjątkowy sposób – zachwalał gość "Trójki do trzeciej".

Niedziela prawdziwych melomanów

Jeden z niedzielnych koncertów poświęcony będzie pamięci polsko-amerykańsko-żydowskiego kompozytora Karola Rathausa. – Jeśli ktoś zna jego twórczość, to znaczy, że jest prawdziwym melomanem. A jeśli nie zna, a chce być prawdziwym melomanem, to może przyjść do nas o 16, a potem szpanować, że zna Karola Rathausa – zachęcał Kajetan Prochyra.

Drugi koncert tego dnia będzie "eksportową" namiastką festiwalu Odessa Classics, stworzonego przez wybitnego ukraińskiego pianistę Aleksieja Botvinova. Oprócz niego na scenie zaprezentuje się Orkiestra Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy.

Festiwalowym wydarzeniom artystycznym będzie towarzyszyć kwesta na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Więcej na temat programu POLIN Music Festival można poczytać na internetowej stronie muzeum.


Posłuchaj

6:37
Święto muzyki żydowskiej z ukraińskimi akcentami (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Kajetan Prochyra (kierownik sceny muzycznej POLIN)
Data emisji: 23.02.2023
Godzina emisji: 13.31

kc


 

Polecane