Ze sceny na front. O ukraińskich artystach, którzy bronią swojego kraju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ze sceny na front. O ukraińskich artystach, którzy bronią swojego kraju
Po wybuchu wojny do ukraińskiej armii zgłosił się walczyć m.in. Andrij Chływniuk, wokalista grupy BoomboxFoto: PAP/Leszek Szymański

Do wybuchu wojny z Rosją ich drugim domem były sceny, teatry, sale koncertowe. Od roku wielu z nich ruszyło na front, by walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Ukraińscy artyści podkreślają, że czekają na dzień, w którym wojna się skończy, a wszyscy Ukraińcy będą mogli zacząć odbudowywać swój kraj. Niektórzy z nich biorą w dłoń karabiny, inni niosą pomoc humanitarną.

Swoją działalność artystyczną z walką w obronie ojczyzny łączy między innymi Andrij Chływniuk, wokalista grupy Boombox. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, muzyk wraz zespołem przerwali trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i wrócili do ojczyzny. W ukraińskiej armii Andrij Chływniuk pełni funkcję pilota dronów; zarówno on, jak i zespół Boombox są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych artystów za naszą wschodnią granicą. W ubiegłym roku muzyk nawiązał również współpracę z zespołem Pink Floyd i wystąpił w utworze "Hey Hey Rise Up".

Źródło: Pink Floyd/YouTube

Służbę w ukraińskiej armii Andrij Chływniuk łączy z działalnością artystyczną. Kiedy jest na przepustce, gra koncerty w całej Europie. Omija Rosję, gdzie przed wybuchem wojny był równie popularny co na Ukrainie. – Przywódcy oraz obywatele tego kraju, gdzie mnie niegdyś lubiano, chcą, abyśmy zginęli. Wszyscy kobiety i mężczyźni, mój naród i ja – mówił artysta.

Najczęściej czytane:

Artyści w służbie ojczyźnie

W szeregach ukraińskiej armii znajdziemy wielu artystów walczących z najeźdźcą. Część z nich, podobnie jak Andrij Chływniuk, nie rozstała się całkowicie ze sztuką. Skrzypek Moisei Bondarenko, poza walką na froncie, regularnie występuje dla żołnierzy. Wojna zastała go w momencie, gdy miał wraz z kolegą zagrać koncert w Odessie. – Przyszliśmy w strojach galowych, ze skrzypcami i gitarą. Wylegitymowaliśmy się i od razu dostaliśmy mundury, broń i granaty – wspominał muzyk.

Swoje umiejętności ukraińscy artyści wykorzystują także do wpływania na morale rodaków. Służący w armii od prawie 12 miesięcy grafik Andrij Jermolenko tworzy plakaty i rysunki, które podtrzymują na duchu żołnierzy. – Ukraiński naród nie może żyć bez sztuki. Armia potrzebuje wielu artystów. (...) Moim zadaniem jest przekazanie tego, za co się walczy – wyjaśnia artysta.

Wstąpienie do armii nie jest łatwe, co podkreśla Taras Topolya, wokalista grupy Antytila, który w szeregi armii wstąpił dobrowolnie i pełni funkcję żołnierza sanitariusza. – Dla muzyka wstąpienie do armii nie jest łatwe. Ale dla artystów nie jest to trudniejsze niż dla innych. Każdy jest tak samo narażony – mówił Topolya.

Posłuchaj

4:26
Ze sceny na front. O ukraińskich artystach, którzy bronią swojego kraju (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 23.02.2023
Godzina emisji: 12.20

qch

Polecane