Zamek w Radzyniu Chełmińskim – forteca znana z kultowego serialu
2023-02-16, 12:02 | aktualizacja 2023-02-16, 14:02
Co łączy Krzyżaków, templariuszy i "Pana Samochodzika"? Odpowiedź brzmi: zamek w Radzyniu Chełmińskim. To w tej warowni kręcono odcinki kultowego serialu ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej. Zlokalizowana w Radzyniu Chełmińskim forteca do dziś przyciąga miłośników polskich seriali.
Choć za sprawą serialu zamek w Radzyniu Chełmińskim kojarzy nam się głównie z templariuszami, to jednak jego pierwszymi rezydentami byli członkowie innego zakonu rycerskiego. Pierwotnie obiekt należał do Krzyżaków. Początki jego budowy sięgają 1234 roku, kiedy to w miejscu warowni powstał drewniano-ziemny gród.
– W pierwszej połowie kolejnego stulecia ruszyły prace mające na celu przebudowę grodu w potężny zamek, który według planów miał stać się siedzibą komtura. Wówczas była to naprawdę potężna budowla, którą wzniesiono na planie czworoboku – opowiada Marek Gaworski, autor książek i przewodników.
Pod względem układu pomieszczeń zamek nie odbiegał od pozostałych budowli krzyżackich. – W piwnicach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze. Piętro pełniło funkcje mieszkalne i reprezentacyjne, a w południowym skrzydle znajdowała się kaplica, zakrystia, refektarz i brama na dziedziniec – wyjaśnia rozmówca Marty Piaseckiej.
Najczęściej czytane:
- Zamek w Zagórzu Śląskim - jedna z wizytówek Dolnego Śląska
- Szlakiem miłości. Pałace, które były świadkami wielkich namiętności
Po drugim pokoju toruńskim zamek przeszedł w polskie ręce i stał się siedzibą starostów. Pod koniec XV wieku przeprowadzono w nim najpotrzebniejsze prace remontowe; forteca znacznie ucierpiała w trakcie najazdu szwedzkiego w siedemnastym stuleciu, natomiast po pierwszym rozbiorze Polski pruskie władze nakazały rozbiórkę obiektu. Zamek częściowo odratowano w XIX wieku. – Do tego czasu zniszczeniu uległy trzy skrzydłą, za wyjątkiem południowego. W latach 30. pozostałości twierdzy zostały zabezpieczone – mówi Marek Gaworski.
Częściową rekonstrukcję budowli przeprowadzono w latach 60. XX wieku. Dziś forteca jest udostępniona dla zwiedzających. – Choć dziś zamek jest w ruinie, to panuje w nim aura tajemniczości. Szukajmy też znaków pozostawionych przez Templariuszy – zachęca gość "Trójki po królewsku".
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 16.02.2023
Godzina emisji: 9.33
qch