Gry i zabawy z czasów PRL-u w krakowskim muzeum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gry i zabawy z czasów PRL-u w krakowskim muzeum
Komputer Atari wraz z dżojstikiem - marzenie dzieciaka z lat 80.Foto: shutterstock/Grzegorz Czapski

Można pograć w kapsle czy na flipperze, poskakać w gumę lub pooglądać komiksy sprzed kilku dekad – takie atrakcje oferuje wystawa "Trzepak, Reksio, Atari" działająca w Muzeum Nowej Huty.

Od 16 lutego w Muzeum Nowej Huty w Krakowie można odwiedzać wystawę "Trzepak, Reksio, Atari". Prezentuje ona najpopularniejsze gadżety związane z dzieciństwem w czasach PRL-u. Znajdziemy tam kilkuset eksponatów, a wśród nich m.in. celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, sklejane samoloty, popularne planszówki oraz komiksy z cyklu "Kajko i Kokosz". Są też oryginalne folie animacyjne przedstawiające takich bohaterów dziecięcej wyobraźni sprzed lat, jak Bolek i Lolka czy Reksio.

Od pierwszych dni po otwarciu wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co najważniejsze, nie jest to nudna ekspozycja pozamykana w gablotach, ale miejsce, gdzie każde dziecko może wypróbować zabawki, jakimi bawili się jego rodzice. – Jednym z podstawowych założeń wystawy było to, żeby na niej można było po prostu dobrze się bawić. Jest bardzo dużo przestrzeni interaktywnej, teoretycznie zaplanowanej dla dzieci, ale dorośli także grają w kapsle albo skaczą w klasy – opowiadał w Trójce Ryszard Kozik z Muzeum Nowej Huty.

Zgodnie z tytułem, na wystawie nie mogło zabraknąć kultowego trzepaka, wokół którego skupiało się dziecięce życie towarzyskie przed wynalezieniem internetu. Jest także pokazany zwiastujący nadejście nowych czasów komputer Atari, od którego wielu dzisiejszych 40-50 latków rozpoczynało swoją przygodę z grami wideo.

Wstęp na wystawę "Trzepak, Reksio, Atari" jest biletowany, natomiast w środy można wejść za darmo. Więcej informacji znajduje się na internetowej stronie muzeum.


Posłuchaj

4:12
Gry i zabawy z czasów PRL-u w krakowskim muzeum (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Ryszard Kozik (Muzeum Nowej Huty)
Data emisji: 20.02.2023
Godzina emisji: 13.47

kc


Polecane