Cyfrowa rewolucja w miastach, czyli moc ukryta w big data

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyfrowa rewolucja w miastach, czyli moc ukryta w big data
Big data pomaga usprawniać działanie miastFoto: shutterstock/metamorworks

Zbieranie i właściwe analizowanie danych o zachowaniu i zwyczajach mieszkańców to świetny sposób na poprawę jakości funkcjonowania miast. Tzw. big data skrywa mnóstwo wiedzy o tym, jak uczynić nasze życie łatwiejszym, tańszym i bezpieczniejszym.

Anglojęzycznym mianem "big data" określa się duże i różnorodne zbiory danych. Ich zgromadzenie to jedno, ale najważniejsza jest umiejętność ich późniejszego analizowania. Na podstawie wyciągniętych wniosków można bowiem nie tylko usprawnić działanie danej organizacji, przedsiębiorstwa czy jednostki administracyjnej, ale też znacznie obniżyć jego koszty.

Narzędziami do gromadzenia danych o zachowaniu mieszkańców dużych miast są m.in. elektroniczne systemy płatności za parkowanie oraz przejazdy komunikacją zbiorową. Dzięki nim wiadomo, w jakich miejscach i o jakich porach gromadzi się najwięcej ludzi, co ułatwia sensowną rozbudowę miejskiej infrastruktury.

Szanse i wyzwania cyfrowej rewolucji

Odpowiednie wykorzystanie big data może też uprościć proces załatwiania spraw urzędowych przez obywateli. – Urzędy odkryły, że można pracować szybciej, lepiej i przede wszystkim taniej. Likwidujemy kolejki petentów, którzy nie muszą dojeżdżać do urzędu – mówił w Trójce Marcin Palka z Civileo Smart City. – Trzeba też sobie wprost powiedzieć, że my dziś dopiero uczymy się analizować dane, które zbieramy. Uczymy się określać, które dane są dla nas potrzebne, a które nie – dodał gość "Trójkowego punktu technicznego".

Jednym z głównych problemów, przed jakimi stają samorządy chcące przeprowadzić u siebie cyfrową rewolucję, jest brak dostępu do zintegrowanych systemów zarządzania danymi. W jednym urzędzie działa nieraz nawet kilka różnych programów, które nie potrafią ze sobą nawzajem współpracować. – Myślę, że czas odejść od podejścia do danych ad hoc, od wdrożeń "wyspowych", które wspierają jedną procedurę, ewidencję czy rejestr, na rzecz myślenia strategicznego – stwierdził Szymon Ciupa z firmy Smart Factor.


Posłuchaj

4:08
Cyfrowa rewolucja w miastach, czyli moc ukryta w big data (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 20.02.2023
Godzina emisji: 11.21

kc

 


 

Polecane