Systemy transportowe w logistyce. Na czym polegają?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Systemy transportowe w logistyce. Na czym polegają?
Coraz więcej elementów procesu transportu jest zautomatyzowanychFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Zanim paczka do nas dotrze, musi przebyć długą drogę. W większości przypadków w jej transporcie pomagają systemy, których na co dzień nie widzimy.

Nowoczesne systemy transportowe w magazynach to wszystkie elementy, które mają wpływ na przemieszczanie się towarów. Branżowo zwane są handlingiem.

 

Przenośniki jak puzzle

Najpopularniejszym systemem są przenośniki, które można porównać do taśm, które widzimy w supermarketach. – Linię produkcyjną można składać z modułów jak puzzle – mówi Łukasz Mockiewicz, lider zespołu ds. robotyki z Europa Systems.

Systemem steruje oprogramowanie, które za pomocą specjalnych algorytmów wie, w które miejsce przesyłka ma być przetransportowana. – Specjalne kamery monitorują kartony, dzięki nim oddzielane są opakowania dobre od uszkodzonych – tłumaczy specjalista. – Kody kreskowe pomagają w identyfikacji paczek. Dzięki nim wiemy, czy pudełka znajdują się na prawidłowym przenośniku.

Z wahadłowcem pod sufit

Przenośniki to najpopularniejsze systemy w logistyce, jednak w transporcie paczek w magazynach pomagają także "wahadłowce" Shmid poruszające się na monoszynie. Może być ich wiele, jednak w trakcie transportu nie dochodzi do kolizji. – Każdy wahadłowiec ma czujnik z przodu i z tyłu. Jeśli podjeżdża do zakrętu czy zwrotnicy, sprawdza czujnikiem, czy przejazd jest wolny – mówi Jan Danielewski z Montrac. – W przypadku pojawienia się przeszkody wahadłowiec automatycznie się zatrzymuje.

Wahadłowiec działa na podczerwień, a specjalne okablowanie prowadzi do smart routera, który jest podłączony do stacji SBS. – Mamy jakby klocki, które można zastosować, i wtedy integratorzy lub użytkownicy końcowi, mogą sami zdecydować, jaki wahadłowiec, z jakim numerem, ma przejechać przez daną trasę – tłumaczy rozmówca Pawła Turskiego. – Wahadłowce poruszają się z różną prędkością. Do dyspozycji mamy trzy tryby, w których paczki pokonują prędkość 12, 30 i 55 metrów na minutę.


 Źr. Youtube/Montrac® Presents: Logistic solution for industry 4 0 applications

Wahadłowce nie poruszają się tylko wzdłuż jednej osi, poziomo – mogą się też przemieszczać w pionie. Umożliwiają to specjalne windy o wysokości do 12 metrów. – Tym sposobem można uciec z transportem pod sufit – wyjaśnia Jan Danielewski.   


Posłuchaj

4:33
Systemy transportowe w logistyce. Na czym polegają? (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 11.26

aw

Polecane