Automatyczne parkingi – panaceum na problemy z miejskim parkowaniem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Automatyczne parkingi – panaceum na problemy z miejskim parkowaniem?
Czy automatyczne parkingi ulżą mieszkańcom dużych miast?Foto: Shutterstock/Dusan Petkovic

Automatyczne parkingi wieże mogą być sposobem na zaoszczędzenie miejsca w centrach dużych miast, ale wysoki koszt budowy może być przeszkodą w ich popularyzacji. Na razie pierwszy tego typu parking w Polsce powstaje w Katowicach.

Nieopodal dworca kolejowego w Katowicach stanęła wysoka na 17 metrów konstrukcja, mogąca pomieścić do 240 samochodów. To pierwszy w naszym kraju automatyczny parking, sterowany w całości przez maszyny połączone z aplikacją zainstalowaną w smartfonie kierowcy. Trwają właśnie ostatnie prace mające doprowadzić do uruchomienia tego wynalazku.

Parking ma formę wieży z miejscami do ustawiania samochodów, które dostają się na swoje miejsca z pomocą systemu wind. Aby z niego skorzystać, kierowca będzie musiał zainstalować w smartfonie odpowiednią aplikację, a następnie podjechać pod bramę parkingu i wykonywać kolejne instrukcje, wydawane przez automat. O całej procedurze opowiedział Karol Wiśniewski opiekujący się podobnym parkingiem, tyle że dedykowanym rowerom. – Wybieramy wersję językową, która nas interesuje, podajemy swój numer telefonu, wpisujemy PIN, który dostajemy za pośrednictwem aplikacji, wybieramy opcję "zaparkuj" lub "odbierz" i dzieje się magia.

Plusy i minusy

Automatyczne parkingi dla samochodów mają swoje niewątpliwe zalety. Po pierwsze można je stawiać w centrach miast, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na wybudowanie tradycyjnego parkingu. Nie da się też z nich ukraść auta bez zhakowania systemu parkingowego. Pewnym ograniczeniem jest wielkość platform parkingowych, które są wystarczająco duże dla samochodów osobowych czy SUV-ów, ale już właściciel dostawczaka będzie musiał poszukać innego miejsca do zaparkowania. Największą ich wadą jest jednak cena – zbudowanie tego w Katowicach będzie kosztować aż 23 miliony złotych.


Posłuchaj

4:09
Automatyczne parkingi (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 6.02.2023
Godzina emisji: 11.19

kc


Polecane