Ambasador Cichocki: pozycję negocjacyjną Ukrainy trzeba zmienić na polu walki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Na Ukrainie dużo się spekuluje, że teraz, kiedy udało się uzyskać decyzję Zachodu w sprawie czołgów Leopard, zmierzamy ku myśliwcom – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie.

Joe Biden przyleci do Polski 21 lutego. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, wygłosi też przemówienie do Polaków w Arkadach Kubickiego – ogrodach Zamku Królewskiego. W planach ma jeszcze udział w posiedzeniu Bukareszteńskiej Dziewiątki, która skupia państwa wschodniej flanki NATO. W "Salonie politycznym Trójki" o ukraińskie oczekiwania w związku z tą wizytą pytany był ambasador Polski w Kijowie.

Bartosz Cichocki powiedział, że Ukraińcy oczekują od prezydenta Joe Bidena ogłoszenia w Warszawie kolejnych konkretów na temat dostaw sprzętu wojskowego.

Nadzieja i niepewność

– Na Ukrainie dużo się spekuluje, że teraz, kiedy udało się uzyskać decyzję Zachodu w sprawie czołgów Leopard, zmierzamy ku myśliwcom – powiedział ambasador. Wydaje mi się to na razie zbyt ambitnym oczekiwaniem – dodał.

Jak zaznaczył, z drugiej strony "panuje jakaś niepewność, czy przypadkiem wielkie mocarstwa nie mają innego poglądu na sposób zakończenia tej wojny niż Ukraina". Zauważył, że taka konsternacja jest obecna na łamach ukraińskiej prasy.

Pozycja negocjacyjna

Gość Trójki ocenił, że "w obliczu nadchodzącej ofensywy rosyjskiej ukraińska pozycja negocjacyjna jest niekorzystna".

– Rozpoczynanie procesu pokojowego teraz zakończyłoby się stratami dla Ukrainy – terytorialnymi czy w sferze politycznej. Trzeba zmienić tę pozycję na polu walki – stwierdził. 

Ambasador zaznaczył, że moment rozmów nadejdzie, ale "musimy stworzyć lepsze warunki do tych rozmów dla Ukrainy".

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:05
Bartosz Cichocki o ukraińskich oczekiwaniach w związku z wizytą Joe Bidena w Warszawie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz 
Gość: Bartosz Cichocki (ambasador Polski na Ukrainie)
Data emisji: 20.02.2023
Godzina emisji: 8.45

fc/pr

Polecane