Języki obce to doskonały sposób na poznawanie nowych osób

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Języki obce to doskonały sposób na poznawanie nowych osób
Ucząc się języków obcych, warto korzystać nie tylko z książek, ale słuchać także radia czy oglądać filmy w poznawanym językuFoto: Shutterstock/Lordn

– Poznawanie ludzi, to też poznawanie języka, ich kultury, obyczajów. To daje szansę na bliższe bycie z ludźmi, bo nie ma aż takiej bariery, choć nie mówię w tych językach perfekcyjnie – ocenia Beata Sylwestrzak, posługująca się pięcioma językami. 

Przygoda z językami rozmówczyni Witolda Lazara i Rafa Uzara zaczęła się od włoskiego. – Zaczęło się w liceum, przez studia. Trochę mieszkałam we Włoszech – mówi. Do nauki popychała ją ciekawość kultury. – Włosi są bardzo entuzjastyczni, weseli – dodaje, opowiadając o swoich kontaktach. Beata Sylwestrzak mówi także po angielsku, francusku, hiszpańsku, z portugalskim wciąż ma problemy z mówieniem, ale rozumie go dość dobrze. 

Słuchaj, rozmawiaj, podróżuj

Jaki jest klucz do skutecznej nauki języka? Według gościa Trójki kluczowe jest osłuchiwanie się z brzmieniem języka obcego, a później konieczne jest przełamywanie naturalnej obawy i podejmowanie prób mówienia. – Wiadomo, że będzie się popełniać błędy, ale próbujmy rozmawiać. Jak jest okazja, to rozmawiajmy z ludźmi – zachęca. Osłuchać się z brzmieniem języka możemy m.in. słuchając radia. – To pomaga wyłapać nowe słówka, ale i gramatykę – mówi Beata Sylwestrzak. 

Przeczytaj także: 

Oczywiście możliwość mieszkania, czy choć odwiedzenia miejsca, gdzie mówi się w języku, którego się uczymy, jest bardzo pomocna. – To pomaga. Jestem wtedy otoczona tym językiem, w ciągłym kontakcie z nim. Jak wracałam z Włoch do Polski, to wciąż do głowy przychodziły mi często włoskie słowa – przyznaje. Jakie Beata Sylwestrzak ma językowe plany na przyszłość? Chciałaby wrócić do nauki niemieckiego, którą zarzuciła wiele lat temu. 

Uczmy się języków obcych, dbajmy o nasz ojczysty

Trójkowa rozmowa o nauce języków obcych to trochę przewrotne nawiązanie do obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej i konieczności ochrony języków ojczystych, przez które się identyfikujemy – podkreśla językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 44 milionów ludzi na świecie. Jego znaczenie doceniają rodacy za granicą – podkreśla Andżela Dajlidko, wicedyrektor gimnazjum polskiego w Jaszunach na Litwie.

Dzień ten zwraca także uwagę na języki zagrożone i ginące. Współcześnie na świecie używanych jest ponad 6 tysięcy języków, ale do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich, a razem z nimi unikatowe dziedzictwo lingwistyczne i kulturowe. W Polsce zagrożone są między innymi kaszubski i łemkowski, a także język wilamowski. Jak mówi dr Stanisław Kordasiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, dziś posługuje się nim zaledwie grupa około 60 mieszkańców Wilamowic koło Bielska–Białej. Z myślą o ratowaniu tego dziedzictwa kulturowego wydano w języku wilamowskim "Małego Księcia".

Wątpliwości co do tego, jak mówić poprawną i piękną polszczyzną, mamy niemało. Język polski jest trudny nie tylko dla cudzoziemców, ale też dla nauczycieli czy studentów polonistyki. Mogą oni korzystać z poradni językowych. Kierownikiem takiej poradni w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego jest profesor Katarzyna Wyrwas. Poradnia pomaga w rozszyfrowaniu zawiłości języka polskiego – tłumaczy pani profesor.  

The secrets of learning a new language | Lýdia Machová/TED

 ***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Witold LazarRaf Uzar
Gość: Beata Sylwestrzak (poliglotka)
Data emisji: 18.02.2023
Godzina emisji: 8.43

gs/mo

Polecane