Zamek w Zagórzu Śląskim - jedna z wizytówek Dolnego Śląska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Zagórzu Śląskim - jedna z wizytówek Dolnego Śląska
Zamek w Zagórzu Śląskim jest jedną z wizytówek województwa dolnośląskiegoFoto: ewaplesna/Shutterstock

Położona nieopodal Wałbrzycha wieś Zagórze Śląskie słynie przede wszystkim z położonego na wzniesieniu Choina zamku. Z jego wieży możemy podziwiać okoliczne szczyty oraz Jezioro Bystrzyckie; twierdza przyciąga jednak nie tylko miłośników pięknych krajobrazów. Historię i tajemnice fortecy w "Trójce po królewsku" odkrywali Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Co ciekawe, Zagórze Śląskie i zlokalizowana tam forteca przyciągają nie tylko turystów i miłośników historii, ale też poszukiwaczy zaginionych skarbów. Według wielu informacji miały tam znajdować się skrytki z dziełami sztuki i kosztownościami ukrytymi przez Niemców w czasie ich ucieczki ze Śląska.

Nie w samym zamku co prawda, lecz w pałacu pod Zamkową Górą Rosjanie odnaleźli dzieła sztuki zrabowane z polskich muzeów i instytucji kultury, m.in. "Stańczyka" Jana Matejki i "Wyjazd z Wilanowa Jana Sobieskiego z Marysieńką" autorstwa Józefa Brandta. – Radziecki oddział, który zajmował się rabowaniem dzieł sztuki na tych terenach, wysłał do Rosji 6 ciężarówek dzieł sztuki, których w przeważającej większości do dziś już nie uzyskaliśmy – opowiada Marek Gaworski.

Najczęściej czytane:

Siedziba rycerzy o wątpliwym honorze

Choć pierwsze informacje o twierdzy w Zagórzu Śląskim pochodzą z 1315 roku, to według legendy zamek w tym miejscu miał pod koniec XII wieku zbudować Bolesław Wysoki. Pod koniec XIV stulecia warownia przeszła w posiadanie Korony Czeskiej i była przekazywana w dzierżawę. Wtedy też stała się siedzibą rycerzy, którzy niekoniecznie działali zgodnie z prawem. – Wielu ówczesnych właścicieli śląskich zamków zajmowało się rabowaniem karawan i kupców. Tak przez pewien czas było również w Zagórzu – wyjaśnia gość "Trójki po królewsku".

W trakcie wojny trzydziestoletniej budowla została zdobyta i zrujnowana przez wojska szwedzkie. W tym samym stuleciu piorun wzniecił pożar, który zniszczył zamkową wieżę, a z biegiem lat forteca popadała w coraz większą ruinę. Ratunek nastąpił dopiero w kolejnych stuleciach. – W latach 60. XIX wieku w twierdzy prowadzono prace mające na celu uratowanie obiektu, które kontynuowano na początku XX stulecia. Między I i II wojną światową w zamku istniało muzeum, które także i dziś zaprasza turystów odwiedzających okoliczne góry – mówi autor książek i przewodników.

Posłuchaj

4:07
Zamek w Zagórzu Śląskim - jedna z wizytówek Dolnego Śląska (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 15.02.2023
Godzina emisji: 9.38

qch

Polecane