Gry planszowe wracają do łask. Skąd się bierze wzrost ich popularności?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gry planszowe wracają do łask. Skąd się bierze wzrost ich popularności?
Gry planszowe powiększyły swoją popularność od początku XXI wiekuFoto: Leszek Glasner/Shutterstock

Od początku XXI w. stale zwiększała się popularność gier planszowych. W czasie pandemii to zjawisko nabrało jeszcze większego rozpędu, a polski rynek ma w tym swój duży udział. Gry planszowe widoczne są na wielu różnych imprezach kulturalnych, nie tylko tych poświęconych zamkniętej grupie graczy. Wiele wydawnictw także organizuje takie imprezy, na które zapraszane są i dzieci, i dorośli. Co stoi za renesansem planszówek?

Istotnym czynnikiem w tym renesansie gier planszowych była dwuletnia pandemia i okres zamknięcia w domach. Planszówki stały się dobrą alternatywą dla nieustannego oglądania filmów i siedzenia przed komputerem. – Okazało się, że dla wielu osób gry planszowe to wyśmienita rozrywka. I nie mówimy tu o dzieciach, bo gry planszowe głównie są jednak adresowane do dorosłego gracza – wyjaśnia Michał Sieńko z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury.

– Wcześniej gry były kojarzone z tym, że są dla dzieci. I to było niestety dużą bolączką wydawców. Zanim przekonało się dorosłą osobę, że można się dobrze bawić przy grach planszowych i że bardzo często stanowi to wyzwanie intelektualne, to trzeba było spędzić godziny lub tygodnie na rozmowie i pokazywaniu tego, co oferują nowoczesne gry planszowe – zauważa gość Programu 3 Polskiego Radia.

Najczęściej czytane:

Jak stworzyć planszówkę?

Jak mówi gość "Trójki do trzeciej", stworzenie gry planszowej to proces, który wymaga mniej więcej roku pracy. – Na początku trzeba się zastanowić nad tym, jaką grę chcemy zrobić i zapisać sobie temat gry. Później musimy pomyśleć o mechanikach i zasadach, które mają w niej wystąpić, a potem zacząć tworzyć prototyp. To zazwyczaj trwa około trzech, czterech miesięcy – wyjaśnia Michał Sieńko.

Kolejnym etapem są testy produkcji. – To kolejne pół roku ciężkiej pracy, po kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie. Kiedy ta praca zostanie wykonana, to rzeczywiście możemy mówić, że gra jest gotowa. To jednak wymaga dziesiątek osób, setek godzin pracy i zaangażowania bardzo różnych osób: od projektanta, przez testerów, po projektantów graficznych i wydawcę – wymienia ekspert.

Edukacja i integracja

Popularne na rynku są gry planszowe na przykład o tematyce historycznej. Mogą one mieć aspekt edukacyjny, jednak w tym przypadku istotny jest dobry projekt. – Gry tematyczne bardzo ciężko zaprojektować. Często są to gry quizowe, które nie mają w sobie żadnej głębi. Zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi nie sprawi, że gra będzie atrakcyjna dla graczy. Jeśli nie ma tam mechanik dodatkowych, które wprowadzają aspekt rywalizacji, zdobywania punktów i wyborów, to rzeczywiście gracze szybko odkładają taką pozycję na półkę – opowiada gość "Trójki do trzeciej".

Rozmówca Marty Piaseckiej zauważa, że odpowiednio zaprojektowane gry planszowe mogą również stanowić rozrywkę dla całej rodziny. – Jest cały segment gier familijnych, przy których osoba dorosła może usiąść razem z dzieckiem i dobrze się bawić, mając wyzwanie też dla siebie – opowiada Michał Sieńko. – Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też granie w gry kooperacyjne. Wtedy nie rywalizujemy z dzieckiem, ale gramy wspólnie. Mamy zupełnie inną dynamikę pracy nad stołem: to dziecko może podejmować decyzje, a my możemy sugerować pewne rozwiązania i wymuszać pewne myślenie – radzi przedstawiciel Fundacji Animatorów i Twórców Kultury.

Posłuchaj

5:59
Gry planszowe wracają do łask. Skąd bierze się ich rosnąca popularność? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Sieńko (Fundacja Animatorów i Twórców Kultury)
Data emisji: 13.02.2023
Godzina emisji: 13.35

Polecane