Magia radia. O pierwszych radioodbiornikach i ich konstrukcji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Magia radia. O pierwszych radioodbiornikach i ich konstrukcji
Początki radia sięgają przełomu XIX i XX wiekuFoto: Shutterstock/jimeone

W Światowym Dniu Radia wracamy do jego początków, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Urządzenia umożliwiające odbieranie fal radiowych znacznie się rozwinęły na przestrzeni dekad, choć stojący za nimi zamysł pozostał ten sam. W dzisiejszych czasach fale radiowe możemy odbierać prawie w każdym miejscu na świecie. Co równie ważne, umożliwiające to urządzenie możemy również zbudować samodzielnie.

13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego, były – w 1920 roku – Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC – Brytyjska Korporacja Nadawcza.

Za początek rodzimej radiofonii uznaje się datę 1 lutego 1925 roku. W ten niedzielny wieczór o godzinie 18.00 w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu: "Tu próbna stacja nadawcza PTR, fala 385 metrów". Wydarzenie to przyjmuje się za pierwszą, eksperymentalną audycję radiową. Polskie Radio liczy zatem 98 lat. 8 sierpnia 1925 roku oficjalnie powstała spółka "Polskie Radio". Regularne nadawanie programu Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku.

Najczęściej czytane:

Ojcowie radia

Mówiąc o początkach radia, nie sposób nie wspomnieć o wynalazku Guglielma Marconiego. Poza włoskim naukowcem warto również pamiętać o innych geniuszach, dzięki którym na przełomie XIX i XX wieku radioodbiornik mógł w ogóle powstać.  Musimy wspomnieć o pracach Marconiego i Hertza oraz o równaniach Maxwella, które opisały fale radiowe i można je było wykorzystywać. Trzeba też pamiętać o cewce wysokonapięciowej Nikoli Tesli, którą później Marconi wykorzystał między innymi do przesłania pierwszego sygnału radiowego  wymienia Zasław Adamaszek, kurator ekspozycji Narodowego Muzeum Techniki, kierownik Działu Wystaw.

Jak zrobić radioodbiornik? | Światowy Dzień Radia/Trójka Program 3 Polskiego Radia

Ze względu na wykorzystanie przez Marconiego cewki wysokonapięciowej Tesli pojawił się spór o to, kto jest faktycznym "ojcem radia". Jak jednak wyjaśnia gość Programu 3 Polskiego Radia, kwestia została wyjaśniona jeszcze w XX wieku.  Spór istniał, ponieważ Marconi otrzymał Nagrodę Nobla de facto za skonstruowanie i przesłanie sygnału radiowego. Ale ustalone zostało ponad wszelką wątpliwość, że posługiwał się opracowaniami Tesli dotyczącymi obwodów rezonansowych. (...) Sam Tesla, jak wiemy z materiałów, miał patent gotowy już w 1900 roku, ale złożył go później niż Marconi  słyszymy.


Posłuchaj

5:35
Światowy Dzień Radia. O Marconim i innych twórcach radioodbiornika (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zbudować radioodbiornik?

Okazuje się, że każdy z nas może samodzielnie zbudować prowizoryczny radioodbiornik. Budowa takiego urządzenia powinna nam zająć kilka minut; jego najważniejszym elementem będzie wynalazek Nikoli Tesli.  Cewka, czyli duża ilość izolowanego drutu nawinięta na rurkę. (...) Stanowi ona element odbiorczy i filtrujący. Równolegle do jej zacisków dołączamy kondensatorek i to pozwala nam wydzielić określoną falę radiową. Elementem, który zamienia tę falę radiową na słyszalny dźwięk niskiej częstotliwości, jest detektor  opowiada Zasław Adamaszek.

Gość "Trójki do trzeciej" podkreśla, że w produkcji radia można wykorzystać również bardziej prowizoryczne elementy.  Można pójść jeszcze dalej i kondensatory zastąpić dwoma arkusikami folii aluminiowej, przełożonej papierkiem. Zamiast detektora możemy natomiast użyć grafitu z ołówka, dotykającego do ostrza stalowej żyletki lub nożyka do tapet - wyjaśnia ekspert.  Oczywiście to wszystko jest zupełną podstawą. Żeby takie radio zadziałało, musimy wyjść na zewnątrz, rozciągnąć parę metrów nad ziemią ok. 30-50 metrów anteny, podłączyć do niej uziemienie - zaznacza rozmówca Radosława Nałęcza.


Posłuchaj

4:12
Jak zbudować swój własny radioodbiornik? Wyjaśnia Zasław Adamaszek (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przebogata historia Polskiego Radia

18 kwietnia 1926 roku oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…". Początkowo audycji słuchało niespełna 5 tysięcy osób. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka. 

Przebogatą historię Polskiego Radia przypomnieliśmy w 2020 roku w specjalnym serwisie internetowym, będącym jedyną w swoim rodzaju podróżą przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niezliczonych dźwiękach.

A o tym, jak wygląda Polskie Radio od kuchni, jakie kryje tajemnice budynek przy Malczewskiego w Warszawie, możemy się przekonać dzięki nagranemu kilka lat temu filmowi.

Źródło: Polskie Radio/YouTube

Szczególną dowodem na spotkanie w Polskim Radiu tradycji i nowoczesności są serwisy historyczne Polskiego Radia. To unikatowa na polskim rynku medialnym propozycja łącząca w sobie przeszłość i przyszłość, tworząca harmonijną jedność pomiędzy magią archiwalnych dźwięków oraz filmów i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Kolekcję blisko stu serwisów specjalnych, które zawierają dziesiątki godzin unikatowych dźwięków, można znaleźć pod adresem historia.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Zasław Adamaszek (kurator ekspozycji Narodowego Muzeum Techniki, kierownik Działu Wystaw)
Data emisji: 13.02.2023
Godziny emisji: 7.13, 7.21

qch/gs

Polecane