Dariusz Kozakiewicz: wciąż pracuję nad nową muzyką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dariusz Kozakiewicz: wciąż pracuję nad nową muzyką
Dariusz Kozakiewicz na Trójkowej scenie w 2021 roku Foto: Cezary Piwowarski/PR

– Moje drogi muzyczne były różne, ale cały czas starałem się pracować nad sobą, nad nową muzyką – mówi Dariusz Kozakiewicz. W najbliższą niedzielę (12 lutego) gitarzysta, znany z takich zespołów jak Breakout czy Perfect, da w Trójce koncert podsumowujący 50 lat scenicznej kariery.

Dariusz Kozakiewicz  to jeden z najważniejszych gitarzystów w historii polskiego rocka. Muzyk przyznaje, że darzy ten instrument wyjątkową atencją. – Kocham wszystkie gitary; nawet jeśli na nich nie gram, to one zawsze mi towarzyszą. Niektóre wiszą na ścianie, przypominają mi dawne lata. 

W rozmowie z Katarzyną Cygler artysta wspominał swoje pierwsze kroki na scenie. – Miałem duże szczęście już na samym początku poznać wielu wspaniałych muzyków, przyjaciół, którzy bardzo pomogli mi w – nazwijmy to górnolotnie – karierze. Spotkałem się na scenie z moim idolem Tadeuszem Nalepą, na którego koncerty chodziłem, mając 15-16 lat. To było wielkie wyzwanie i szczęście, że mogłem nagrać z nim płytę "Blues", która do dzisiaj cieszy się takim uznaniem.

Po rozstaniu z zespołem Breakout gość "Trójki do trzeciej" przez osiem lat grał w grupie Test, z później przez ponad dwie dekady był filarem legendarnego Perfectu. – Te drogi muzyczne były różne, ale cały czas starałem się pracować nad sobą, nad nową muzyką. Ja lubię bardzo różną muzykę: jazzową, popową, klasyczną, wszystko, co się da  deklarował Kozakiewicz. 

W najbliższą niedzielę artysta zawita do Studia im. Agnieszki Osieckiej wraz ze swym najnowszym projektem pod nazwą Darek Kozakiewicz Live. – Zagramy najnowszy program koncertowy. To będzie przekrój tego, co się wydarzyło przez te 50 lat. Będą utwory Testu, Breakoutu, Perfectu i dodatkowo najnowsze, zupełnie nieznane utwory, na których mi bardzo zależy. 

Popularny "Krokodyl" zdradził też, że jest w trakcie nagrywania studyjnego albumu z nowym materiałem, który nie jest skrojony pod listy przebojów. – Koncentruję się na niezbyt komercyjnych rzeczach. Bardzo mi zależało, żeby stworzyć muzykę trochę trudniejszą, bardziej wytrawną, przy której można improwizować. Skład jest klasyczny, czyli bębny, bas, tylko jedna gitara i wokalistka.

W 2021 roku Dariusz Kozakiewicz świętował 70. urodziny i jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. 27 stycznia 2023 roku, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, ukazał się wyjątkowy album: "Krokodyl  50 lat na scenie", którego tytuł zaczerpnięto od nieoficjalnego scenicznego pseudonimu artysty. Album został wydany w formie płyty winylowej o limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy.

– Powiem nieskromnie, że to brzmi chyba dosyć atrakcyjnie. Jak wrzuciłem płytę na gramofon, to odezwała się naprawdę równie dobrze, co inne zachodnie, świetnie wydane płyty. A może czasem nawet lepiej… Brzmienie jest fantastyczne. Ta płyta jest kolorowa, jak się jej słucha – mówił w Polskim Radiu Kozakiewicz.

Posłuchaj

5:45
Dariusz Kozakiewicz w rozmowie z Katarzyną Cygler (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Dariusz Kozakiewicz na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej pojawi się w niedzielę o godz. 19.05. Tego samego dnia będzie też gościem audycji "Spotkania trzeciego stopnia" od godz. 12.05 do 14.00.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Dariusz Kozakiewicz (gitarzysta)
Data emisji: 9.02.2023
Godzina emisji: 14.31

zch/kc

Polecane