Ustawa rozwiąże problem miejsc parkingowych? Deweloperzy mówią o wzroście cen mieszkań

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ustawa rozwiąże problem miejsc parkingowych? Deweloperzy mówią o wzroście cen mieszkań
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/losmandarinas

Nowo budowane bloki będą musiały mieć więcej miejsc parkingowych – nad takim prawem pracują politycy. A branża budowlana ostrzega, że wprowadzenie tych zmian w prawie niejako automatycznie spowoduje wzrost cen nowych mieszkań.

  • W nowych blokach na jedno mieszkanie ma przypadać półtora miejsca parkingowego (w centrum jedno miejsce) – takie zmiany w prawie proponują politycy.
  • Deweloperzy ostrzegają, że wprowadzenie tych zmian spowoduje wyraźny wzrost cen nowych mieszkań.

Problem z miejscami parkingowymi

Problem z miejscami parkingowymi to wieczna bolączka mieszkańców miast, szczególnie w centrum. I bez szans na rozwiązanie wobec stale rosnącej liczby samochodów – coraz więcej rodzin ma już dwa auta. Karty parkingowe, szlabany, bramy: sposobów na to, jak zapewnić sobie miejsce parkingowe, jest wiele.

Pojawił się więc pomysł, aby wprowadzić prawo, zgodnie z którym w nowo budowanych blokach na jedno mieszkanie przypadałoby półtora miejsca parkingowego, a w centrach miast – jedno. To jednak nie podoba się ani samorządom, ani deweloperom.

Samorząd wie lepiej

– To gmina powinna regulować, w zależności od miejscowych uwarunkowań, liczbę miejsc parkingowych przypisanych do lokalu. I to gmina może zadecydować, że te miejsca będą dwa na mieszkanie, a może i pół – mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. – Nie powinniśmy zmuszać do takich wyborów na poziomie ustawy, bo nasz kraj jest bardzo zróżnicowany. Na przykład lokalizacja w pobliżu metra nie wymaga tak dużej liczby miejsc parkingowych – dodaje.

Deweloper liczy koszty

Samorządowcy wskazują też, że obowiązkowy garaż wpłynie na cenę mieszkania. Zgadzają się z tym deweloperzy. – Koszt pojedynczego mieszkania będzie dużo większy. Prosta formuła: więcej miejsc postojowych, mniej mieszkań, rozlana zabudowa i dużo wyższe ceny mieszkań – tłumaczy Patryk Kosiarkiewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– Alternatywa w postaci wielopiętrowych parkingów też kosztuje. Budowa w dół też jest bardzo droga: to kwestia odwodnienia. Im bardziej w dół idziemy, tym większe są to koszty – precyzuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:26
Czy nowe prawo rozwiąże problem miejsc parkingowych w mieście? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 8.02.2023
Godzina emisji: 16.50

pr

Polecane