Bezpieczeństwo na drogach. Większe uprawnienia kontrolerów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezpieczeństwo na drogach. Większe uprawnienia kontrolerów
Akcja "Bezpieczny Autokar" prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego Foto: twitter.com/ITD_gov

Już nie tylko drogówka, ale także Inspekcja Transportu Drogowego dołączy do kontrolowania kierowców. Popularne "krokodyle" odzyskają utracone niedawno prawa i jednocześnie zyskają nowe uprawnienia do karania kierowców samochodów osobowych.

Rząd poszerza uprawnienia kolejnej służby mundurowej względem kierowców. Już 1 sierpnia w życie wejdzie nowe rozporządzenie zwiększające uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego. Co prawda chodzi głównie zlikwidowanie luki w przepisach, ale przy okazji inspektorzy dostaną większe możliwości w karaniu kierowców osobówek.

Stan techniczny pojazdów pod lupą 

Jak mówi Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego, inspektorzy szczególnie zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów. – W kontrolach z wykorzystaniem mobilnych stacji kontroli zatrzymujemy między 40 a 50 proc. dowodów rejestracyjnych sprawdzanych pojazdów, więc ten odsetek niestety jest spory – podkreśla.

– Zdarzają się przypadki, że samochód ma zatrzymany dowód rejestracyjny, pojawia się na stacji diagnostycznej i choć jest niesprawny, pieczątka zostaje wbita. Apelujemy do diagnostów o to, aby dokładnie sprawdzali pojazdy – dodaje Alvin Gajadhur.

Apel o rozwagę

Główny inspektor transportu drogowego apeluje do kierowców o rozwagę podczas nadchodzących wakacji. W miejscach niebezpiecznych będzie można spodziewać się fotoradarów. Inspektorzy będą kontrolować autokary wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek.

– Rozpoczynamy akcję "Bezpieczny Autokar – Wakacje 2022". W trakcie całych wakacji te autokary, którymi dzieci podróżują czy nad morze, czy w góry, będą skrupulatnie sprawdzane. Mamy też nowoczesne mobilne stacje kontroli. Na początku tego roku odebraliśmy cztery, w kraju już są trzy, a dodatkowo dostaniemy jeszcze dwanaście. To są laboratoria, które rozkłada się na parkingach w ciągu kilkunastu minut i które mogą prześwietlić każdy pojazd, sprawdzając jego stan techniczny – opisuje Alvin Gajadhur.

Także działania Ministerstwa Infrastruktury mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zaznacza, że ostatnia podwyżka taryfikatora mandatowego przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Zdecydowana poprawa

– Mamy do czynienia ze zdecydowaną procentową poprawą – kilkudziesięcioprocentowym spadkiem liczby wypadków, liczby osób rannych w tych wypadkach, a także liczby ofiar śmiertelnych. Statystyka mówi sama za siebie – nie ma innego takiego obiektywnego i rzetelnego miernika, jak tylko właśnie dane statystyczne. Podchodzimy do tego trochę "na sucho", ale za każdym wypadkiem jest dramat ludzki – utrata zdrowia i długoletnia rekonwalescencja, a czasami niestety nawet śmierć – mówi Rafał Weber.


Posłuchaj

3:10
Aby podczas wakacji było bezpieczniej na drogach. Poszerzone uprawnienia kontrolerów ruchu drogowego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach środków europejskich z KPO przewidziano działania poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym, m.in. poprzez przebudowę 305 miejsc niebezpiecznych (tzw. czarnych punktów), budowę 90 km drogowych obwodnic, instalację 128 automatycznych urządzeń rejestrujących. 

Przeczytaj także:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 6.06.2022
Godzina emisji: 7.51

mk

Polecane