Nysa. Miasto o przebogatej historii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nysa. Miasto o przebogatej historii
Wieża Ziębicka (Wieża Bramy Ziębickiej), średniowieczna wieża bramna w murach obronnych NysyFoto: PAP/Jerzy Ochoński

– To miasto bywa nazywane "Rzymem północy". Jest tu wiele kościołów wzniesionych w niemal każdym stylu i jedna z największych twierdz w Europie – mówiła, zapraszając na "Trójkę po królewsku", jej autorka – Marta Piasecka.

– Nysa należy do najstarszych miast i najciekawszych miejsc na turystycznej mapie województwa opolskiego, jak i całego Śląska. Jej walory podkreśla także położenie miasta. Mamy tu zarówno wodę, jak i góry. Nie zapominając oczywiście o wspaniałych zabytkach – zachwalał uroki Nysy Marek Gaworski. 

Przeczytaj także:

Jedną z najpiękniejszych budowli z pewnością jest bazylika świętego Jakuba Apostoła i świętej Agnieszki. – Sięga ona swoimi początkami XI wieku, a legendy z XIV wieku mówią, że właśnie tu znajdowało się miejsce pogańskiego kultu. Nyska bazylika może pochwalić się jednym z najbardziej spadzistych dachów w Europie, a pod względem kubatury ustępuje w Polsce jedynie gdańskiej Bazylice Mariackiej – dodaje gość Trójki. 


Posłuchaj

3:50
Dlaczego warto odwiedzić Nysę? (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nysa przez 800 lat była siedzibą wrocławskich biskupów, którzy rezydowali w zamku. Budowla jednak bardziej swoim charakterem przypominała dwór biskupi. – Był wymieniany w dokumentach w latach 60. XIII wieku. W tym samym stuleciu został przebudowany i zaczął być określany mianem zamku. Należał do najważniejszych punktów obronnych w mieście. Jego świetność skończyła się na przełomie XVII i XVIII wieku – opowiada Marek Gaworski. Po 1810 roku rozpoczęła się rozbiórka zamku. Do naszych czasów dotrwała tylko jedna z wież i niewielkie fragmentu muru.  

Nysa, Poland with my drone - Mavic Pro - 360 view/TomaszKa

*** 

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 6.02.2023
Godzina emisji: 9.40

gs


Polecane