Małopolska na talerzu. Poznaj smaki Krynicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W regionalnej kuchni Krynicy-Zdroju nie brakuje potraw z mąki. Są także góralskie oscypki i jagnięcina. Szczególne miejsce zajmuje pstrąg hodowany w stawach położonych w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. – To sprawia, że goście mogą zasmakować naprawdę dobrej, delikatnej ryby, która nie spędziła długiego czasu w drodze, zanim ją do nas dostarczono. Jak to mówią: "wczoraj pływał, dzisiaj u nas na talerzu" – zachwalała krynicka restauratorka Renata Tokarz.

W ramach trwającej całe ferie zimowe akcji "Z głową w górach" dziennikarze Polskiego Radia odwiedzają urokliwe zakątki naszego kraju. Podczas wizyty w Krynicy-Zdroju nie mogło zabraknąć smaków, z których słynie okolica. Co gości na małopolskim talerzu? 

Kuchnia pełna złożoności 

– Mamy to szczęście, że w naszym rejonie próbujemy zachować pozostałości kuchni, które kiedyś gościły na tutejszych terenach. W Krynicy możemy znaleźć wszystko, co kojarzy się z Austro-Węgrami i Łemkami. Są to dania proste, stworzone z dostępnych wtedy produktów, takich jak kasze czy mąka żytnia – opowiadała gość "Zapraszamy na weekend". 

>>> Kryniczanka, Nikifor i Kiepura. "Zapraszamy na weekend" z Krynicy-Zdroju! <<<

Wpływy z Podhala i drobne słodkości 

– Krynica to miejsce, które kojarzy się z jagodami leśnymi i rydzami. Nie sposób nie skosztować u nas rydzów na maśle lub pierogów wypełnionych grzybami – zachęcała. 

– Mamy też ciasta tworzone przez gospodynie i cukierniczki z całego miasta. Goście chętnie zajadają je głównie podczas festiwali. U nas wszystko się ze sobą przeplata: wody mineralne, muzyka i jedzenie, które staramy się kultywować w każdym miejscu – podsumowała. 

Posłuchaj

3:42
Renata Tokarz o specjałach krynickiej kuchni (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 3.02.2023
Godziny emisji: 11.25

Polecane