Poprawki do ustawy o SN. Sobolewski: rządząca większość nie spojrzy na nie przychylnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Moim zdaniem Senat spowodował, że ustawa o Sądzie Najwyższym stała się niekonstytucyjna. W Sejmie te poprawki nie będą miały pozytywnego baczenia ze strony rządzącej większości - skomentował na antenie Programu 3 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Senat przyjął we wtorek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Wniósł do niej - rekomendowane uprzednio przez senackie komisje - 14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy. Nowelizację poparło wszystkich 96 głosujących senatorów. Teraz wróci ona do Sejmu.

O komentarz do tej kwestii został poproszony na antenie Programu 3 Polskiego Radia poseł na Sejm Krzysztof Sobolewski. - Senat mówił o tym, że wprowadzając te poprawki, chce tę ustawę ukonstytucyjnić. Natomiast spowodował, że ta ustawa stała się właśnie niekonstytucyjna - a przynajmniej moim zdaniem, bo o tym, czy coś jest konstytucyjne czy nie, decyduje trybunał. W Sejmie te poprawki nie będą miały pozytywnego baczenia ze strony rządzącej większości - skomentował.

Polityk wyraził też nadzieję, że Solidarna Polska "będzie konsekwentna w swoim postępowaniu i będzie głosowała przeciwko tym poprawkom". - Mam taką nadzieję i po rozmowach jestem na 99 proc. przekonany, że tak się stanie - wskazał polityk PiS.

Senat zaproponował poprawki do ustawy o SN

Gość audycji odniósł się także do stanowiska prezydenta Andrzeja Dudy. Jak zaznaczył, przed wprowadzeniem projektu tej ustawy do porządku obrad Sejmu, a później w trakcie obrad, trwały konsultacje i rozmowy. Zaznaczył, że "prezydent wyraził w tej kwestii swoje jasne stanowisko".

- Pan prezydent Andrzej Duda oczekuje na tę ustawę, gdy ona wyjdzie z Sejmu, wtedy też będzie podejmował decyzję. Mamy nadzieję, że będzie to decyzja pozytywna. To jest tylko i wyłączenie stanowisko pana prezydenta - powiedział.

Poseł wskazał również, że ustawa będzie uchwalona bez poprawek senackich. - Natomiast jaka będzie ostateczna decyzja pana Andrzeja Dudy, to zostawiamy to jemu i jest to jego prerogatywa - podkreślił Krzysztof Sobolewski.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:11
Krzysztof Sobolewski o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ("Salon polityczny Trójki"/Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki

Prowadziła: Beata Michniewicz

Gość: Krzysztof Sobolewski (poseł na Sejm, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 1.02.2023 r.

Godzina emisji: 8.45

ng/PR24

kor

Polecane