"Śniadanie w Trójce". Politycy o możliwości wpływania przez Rosję na sytuację w PE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- To kwestia, która wymaga zbadania do samego dna, dla wiarygodności Unii Europejskiej i jej struktur - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia, Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP. Gośćmi "Śniadania w Trójce" prowadzonym przez Beatę Michniewicz byli jeszcze: Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska PO), Krzysztof Hetman (Polskie Stronnictwo Ludowe), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość).

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka podkreśliła w Programie 3 Polskiego Radia, że wszystkie powiązania w aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim powinny zostać wyjaśnione. Zapytana w "Śniadaniu radiowej Trójki" o możliwe wpływy Moskwy na nadużycia w PE, Małgorzata Paprocka powiedziała, że należy czekać na potwierdzone informacje w tej sprawie.

- Nie wiemy, jak szeroko się te kwestie rozleją - oceniła Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta. - Jest to kwestia, która wymaga zbadania do samego dna, dla wiarygodności Unii Europejskiej i jej struktur - dodała.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ocenił, że nie ma poważnych sygnałów świadczących o wpływach rosyjskich na sytuację w PE. Jednak - jak podkreślił - sprawę tę należy dogłębnie zbadać.

- Prokuratura krajowa z Belgii i sygnały o świadkach koronnych wśród eurodeputowanych pokazują, że ta sprawa zostanie do końca wyjaśniona - mówił Schetyna.

Europoseł PiS Krzysztof Hetman powiedział, że nie ma na razie żadnej wiedzy na temat wpływów rosyjskich. Jednocześnie zwrócił uwagę, że ci, którzy mają informacje na temat ewentualnych powiązań, powinni niezwłocznie przekazać je prokuraturze.

Natomiast Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel nie wyklucza, że w nielegalnym procederze mogła uczestniczyć także Rosja.

- Skoro takie państwa jak Katar, czy Maroko mogły sobie kupować europosłów, mogły wpływać na decyzje, to trudno uwierzyć, że z takiej sytuacji nie mogłaby skorzystać Rosja, która wchodzi do sklepu z byłymi kanclerzami i kupuje ich spółki jak się jej żywnie podoba - mówił Fogiel.

Afera korupcyjna wybuchła w grudniu ubiegłego roku wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzana o branie ogromnych łapówek od Kataru. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy, a także inni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. W areszcie przebywa też Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł, który również usłyszał zarzuty przyjmowania łapówek. Zapowiedział współpracę ze śledczymi. Z kolei na początku stycznia na wniosek belgijskich służb w Parlamencie Europejskim wszczęto pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch europosłów Andrei Cozzolino i Marca Tarabelli.


Posłuchaj

51:24
"Śniadanie w Trójce". Rosyjskie wpływy na sytuację w PE (Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: 
Beata Michniewicz
Goście: Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta RP), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska PO), Krzysztof Hetman (Polskie Stronnictwo Ludowe), Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 
28.01.2023
Godzina emisji: 
09.06 

mn

Polecane