"Zapraszamy na weekend" z Zieleńca [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zapraszamy na weekend" z Zieleńca [POSŁUCHAJ]
Słuchacze Trójki podczas atrakcji zorganizowanych w ramach cyklu "Z głową w górach"Foto: PR

Co robił w Dusznikach-Zdroju Fryderyk Chopin? Dlaczego tamtejsze torfowisko uchodzi za wyjątkowe? Do czego służył młyn papierniczy i jak fachowo przyrządzić pulardę? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się ze specjalnego wydania audycji "Zapraszamy na weekend", nadawanej na żywo z Zieleńca. Zapraszamy do zapoznania się z relacją 

Zieleniec jest częścią Dusznik-Zdroju. Zwiedzanie kurortu rozpoczęliśmy od opowiedzenia historii uzdrowiska i obejrzenia pięknego rynku wraz z Robertem Cetnarowiczem z Towarzystwa Miłośników Dusznik-Zdroju. Historycy niemieccy twierdzą, że miasto założył niejaki Reinhard. Podobno sprowadził tutaj z Niemiec górników szukających żelaza. Dzisiaj jest to może trochę trudniej widoczne, ale kiedy idzie się do parku zdrojowego, woda ma kolor rdzawy. Rudy żelaza, te darniowe, wciąż tu występują – mówił nasz przewodnik.  


Posłuchaj

4:58
Robert Cetnarowicz z Towarzystwa Miłośników Dusznik-Zdroju o historii i największych atrakcjach miasta (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Robert Cetnarowicz opowiedział też o jednej z głównych atrakcji parku zdrojowego, czyli fontannie, która niegdyś zaliczana była do najpiękniejszych w Niemczech, a później w Polsce. Władze Dusznik pojechały na Wystawę Światową do Paryża i tam zobaczyły cud techniki: połączenie wody i światła. Postanowiły coś takiego zrobić w swoim uzdrowisku. A że były ambitne, to dopięły swego. Powstała kolorowa fontanna, która przyciągała tutaj rzesze ludzi. Początkowo, o dziwo, nie potrzeba było pomp, dlatego że siła wody powodowała strumień tak wysoki, że wznosił się ponad drzewa. Dziś wciąż robi ona duże wrażenie, szczególnie że do światła dołączona jest jeszcze muzyka.


Posłuchaj

4:44
Robert Cetnarowicz o atrakcjach parku zdrojowego w Dusznikach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Zieleńcu mamy 31 wyciągów i aż 23 kilometry tras narciarskich. Co ważne, większość z nich jest dostępna do godziny 20, więc tak naprawdę można szusować u nas przez 11 godzin dziennie – zachwalał uroki tutejszego ośrodka narciarskiego Grzegorz Głód z ośrodka Zieleniec Sport Arena.

Posłuchaj

2:49
Grzegorz Głód o warunkach narciarskich w Zieleńcu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piotr Firan i Grzegorz Głód w studiu Trójki w Zieleńcu Piotr Firan i Grzegorz Głód w studiu Trójki w Zieleńcu

Będąc w Dusznikach-Zdroju, warto wybrać się na unikatowe w skali kraju torfowisko, które można podziwiać o każdej porze roku. Jest ono częściowo "wysokie", a częściowo "przejściowe". O różnicach między oboma rodzajami opowiedział Nikodem Strzelecki z Nadleśnictwa Zdroje. – Torfowiska wysokie są zaopatrywane tylko wodą opadową, nie mają dostępu do wód gruntowych. Natomiast torfowiska przejściowe są częściowo zaopatrywane wodą podsiąkającą, dopływową, gruntową.

Posłuchaj

4:21
Nikodem Strzelecki o przyrodniczych atrakcjach Dusznik-Zdroju i okolic (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

      >>>> Fryderyk Chopin – najsłynniejszy kuracjusz Dusznik-Zdroju <<<<

W Dusznikach (znanych wówczas pod nazwą Bad Reinerz) w 1826 roku z gruźlicy leczył się Fryderyk Chopin. – Był tu co najmniej miesiąc, zażywał kąpieli, spacerował po okolicy, rozmawiał z mieszkańcami, codziennie ćwiczył grę na fortepianie – opowiadał Mariusz Fituch z Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. Co roku w mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, najstarszy na świecie działający nieprzerwanie festiwal pianistyczny.


Posłuchaj

5:50
Mariusz Fituch o śladach Chopina w Dusznikach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gościem Piotra Firana był także jego redakcyjny kolega Michał Margański, który między godz. 15 a 18 zaprezentuje pod stokami Zieleńca własny set DJ-ski. – Będzie to muzyka disco, która – jak wiadomo – bardzo porusza ciało – mówił dziennikarz muzyczny Trójki.

Posłuchaj

1:35
Michał Margański zapowiada set DJ-ski (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Nasz reporter odwiedził będące chlubą miasta Muzeum Papiernictwa. Znajduje się w nim zabytkowy młyn papierniczy z XVI wieku, który niebawem ma szansę dostać się na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po muzeum, w którym wciąż produkuje się papier, oprowadzała jego pracownica Izabela Mieczkowska. – Mamy tu dwóch panów czerpalników, jedynych w całej Polsce, ponieważ generalnie jest to już zawód wymarły – mówiła rozmówczyni Pawła Turskiego.


Posłuchaj

4:31
Izabela Mieczkowska o historii Muzeum Papiernictwa (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:11
Tajniki produkcji papieru w Dusznikach-Zdroju (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

O tym, że, ucząc się jeździć na nartach i snowboardzie, warto skorzystać z usług instruktora, przekonywał Jan Fąk, właściciel szkółki narciarskiej i wypożyczalni sprzętu.

Posłuchaj

3:54
Jan Fąk o podstawach narciarstwa i snowboardingu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Natomiast o gulaszu z muflona, pulardzie na słodko i innych specjałach lokalnej kuchni opowiedziała Anna Niedziałkowska, zawodowy kucharz.

Posłuchaj

2:46
Anna Niedziałkowska o specjałach kuchni Dusznik (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

2:42
Wyjątkowe dusznickie desery (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji: 27.01.2023
Godziny emisji: 10.00-13.00

kc

Polecane