Australia: niezwykły kraj na antypodach, gdzie królują kangury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Australia: niezwykły kraj na antypodach, gdzie królują kangury
zdjęcie ilustracyjneFoto: Martin Pelanek/Shutterstock.com

Australia to jedyny kraj, który jest także kontynentem. Ale to nie jedyna rzecz, która wyróżnia to niesamowite miejsce: zadziwiać mogą także jego historia, miejscowa fauna i flora, a nawet uprawiane tam sporty.

  • Australię odkryto na początku XVII wieku, jednak pierwsi koloniści przybyli dopiero pod koniec wieku XVIII. Byli to brytyjscy więźniowie.
  • Symbolem Australii jest kangur, największy torbacz na świecie. To gatunek endemiczny, który w naturze występuje tylko tam.

Zaczęło się od zesłańców

Australię, jako nowy ląd, odkryli na początku XVII wieku żeglarze holenderscy i później angielscy. Przez kolejne 100 lat nie było większego zainteresowania tym lądem, gdyż leżał zbyt daleko od szlaków handlowych – mówi dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Sytuacja zmienia się, kiedy w 1770 roku do Australii dociera James Cook: – Uznał, że odkryte przez niego tereny doskonale nadają się na kolonie karne, które były wtedy Anglii bardzo potrzebne – dodaje prof. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  

Po burzliwych dyskusjach w brytyjskim rządzie opracowano plan przewozu 750 więźniów do Australii. 26 stycznia 1778 roku w malowniczej zatoczce rzuca kotwicę pierwszy transport. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się Sidney, nazwane tak na cześć ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, wielkiego orędownika tworzenia kolonii karnych w Australii.

Przez pierwsze lata odległa wyspa przynosiła brytyjskiej koronie straty. Sytuacja się zmieniła za sprawą gorączki złota. – Rozpoczęła się ona, kiedy znaleziono ogromny, ważący 106 funtów samorodek. W ciągu 12 lat ludność kraju się potroiła. Złoto przyniosło Australii prawdziwą prosperity – opowiada prof. Paweł Wieczorkiewicz (wypowiedź archiwalna).


Posłuchaj

3:20
Australia: pierwszymi osadnikami byli brytyjscy skazańcy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Kontynent egzotycznych sportów

Swego czasu uważano, że w Australii ludzie chodzą głową do dołu i w ogóle wszystko tam jest postawione na głowie. Tak oczywiście nie jest, ale nie da się ukryć, że uprawiane są tam dość niezwykłe sporty. Króluje futbol australijski, bardzo specyficzna odmiana futbolu, która dopiero od niedawna pojawia się na innych kontynentach. Złośliwi twierdzą, że podstawową jego zasadą jest… brak zasad. – Początkowo zasad, a więc i fauli, było mniej. Z czasem zostały wprowadzone ograniczenia, np. pchnięcie w plecy, kopnięcia to są zabronione rzeczy – tłumaczy Mateusz Latawski, prezes klubu Forty Nysa i trener futbolu australijskiego. – W futbolu australijskim więcej jest z rugby, piłki nożnej i ręcznej niż z futbolu amerykańskiego – dodaje.

Ponadto w Kraju Kangurów dużym zainteresowaniem cieszą się krykiet oraz netball, czyli pierwotna odmiana koszykówki: zasady są podobne, ale przy koszach nie ma tablic.


Posłuchaj

3:09
Futbol australijski, krykiet i netball (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Kangury – skaczący symbol Australii

Symbolem Australii są kangury. – To największe torbacze na świecie, które na innych kontynentach nie występują. Ludzie znają ponad 50 gatunków kangurów. Niektóre z nich preferują wyjątkowo samotny tryb życia, ale są też takie, które łączą się w rodziny, żyją w większych grupach – mówi Anna Węgrzynowicz z działu edukacji warszawskiego zoo. – Te, które żyją w stadach, najczęściej żyją w tzw. haremach: jest tam dużo samic z młodymi i co jakiś czas wymienia się ten dominujący samiec, bo o tę pozycje toczone są walki – wyjaśnia.

W Australii kangury żyją na wolności i jest ich, jak opowiada Trójkowy gość, całkiem sporo. – W większości nie są zagrożone wyginięciem i coraz chętniej też są introdukowane na inne kontynenty. Oczywiście chodzi tylko o hodowlę. Bardzo dobrze się adaptują do naszych warunków. W warszawskim zoo mamy dwa gatunki i nawet zimą, na śniegu, można czasami je zobaczyć, co bardzo dziwi zwiedzających – opowiada gość audycji.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:16
Kangury: najbardziej znane i charakterystyczne zwierzęta Australii (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorzy materiałów reporterskich: Kuba WitkowskiMateusz Warianka
Gość: Anna Węgrzynowicz (dział edukacji warszawskiego zoo)
Data emisji: 26.01.2023
Godziny emisji: 6.40, 8.09, 8.17

pr

Polecane