Projektowanie samochodów - nietypowa gałąź sztuki użytkowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projektowanie samochodów - nietypowa gałąź sztuki użytkowej
Projektowanie samochodów stało się dziedziną sztuki użytkowejFoto: Shutterstock

Samochody to dzieła sztuki na kołach - tak twierdzą nie tylko miłośnicy motoryzacji. Projektowanie pojazdów uchodzi za jedną z najtrudniejszych dziedzin sztuki użytkowej. Dlaczego? 

Połączenie motoryzacji i sztuki miewa także inne, często nieoczywiste oblicze. Projektowanie samochodów wpisało się w dziedzinę sztuki użytkowej. – Od samego początku w procesie projektowania samochodów głos zabierali artyści oraz sami producenci. Ci ostatni prześcigali się w niekonwencjonalnych pomysłach – zaznaczył Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki.

– Już w latach 20. stworzono samochód, który miał zintegrowane błotniki. Było to niewielkie auto, z uwagi na wygląd nazywane kromką chleba. Miało kształt zupełnie nietypowy. Następnie w latach 30., gdy pojawiło się art déco, producenci tak bardzo chcieli sprostać trendom, że na rynku zaistniało kilka nietypowych egzemplarzy – dodał.

Samochód bezpieczny i... przyciągający wzrok

– Podstawowym założeniem podczas projektowania samochodów jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Drugim czynnikiem jest umożliwienie jak najszybszego i najtańszego procesu produkcji. Projektanci starają się więc wyróżnić przykuwającymi uwagę elementami.

– Kreska początkowa musi być oryginalna i ciekawa. Powinna również mieć w sobie coś, co mieści się w języku danego koncernu samochodowego. Zaczyna się od prostego pomysłu i nieustannie go rozwija. Nie jest tak, że jeden szkic jest już tym finalnym. Wiele czasu trzeba spędzić nad opracowywaniem proporcji i kształtu przyszłego auta – wyjaśniał w Trójce Jakub Kłosok, projektant samochodów.

Posłuchaj

3:58
Projektowanie samochodów - nietypowa gałąź sztuki użytkowej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z biegiem czasu preferencje klientów ulegają zmianom. Oczekiwania i potrzeby wpływają na zakupowe wybory, a to z kolei inspiruje projektantów do tworzenia nowych wzorów.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 24.01.2023
Godzina emisji: 12.19

zch

Polecane